ارتودنسی دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید سعیدیان

ورود تکنولوژی در زمینه های پزشکی کار را برای بیمار و پزشک بسیار راحت کرده است. یکی از زمینه هایی که تکنولوژی توانسته است به داد بیمار برسد تصویربرداری دیجیتال از دهان و فک می باشد.

تشخیص، قالب گیری و ساخت ارتودنسی یکی از کارهای طاقت فرسا برای بیمار و پزشک به حساب می آید که به لطف فناوری روز این مشکل رفع و به سهولت انجام می شود. ارتودنسی دیجیتال پس از بررسی داده ها و صحت تشخیص، طرح درمان بیمار را ارائه می دهد.

تا چه اندازه با این فناوری دندانپزشکی آشنا هستید؟ ما به معرفی ارتودنسی دیجیتال و بررسی فواید آن می پردازیم.

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

ارتودنسی به سبک دیجیتال یعنی تمام فرایند های دستی درمان به وسیله فناوری دیجیتال انجام می شود. در واقع ارتودنسی دیجیتال شامل مجموعه ای روش های درمانی پیشرفته دیجیتال می باشد.

در این روش تمامی اطلاعات بیمار در نرم افزارهای مخصوص اجرایی می شوند و با کمک سیستم اسکن و تصویربرداری دیجیتالی ادامه پیدا می کند. پس از اینکه تمامی اطلاعات وارد سیستم شد؛ سیستم شروع به بررسی داده ها می کند؛ تشخیص را مورد بررسی قرار می دهد و اطلاعات را تجزیه و تحلیل می کند.

با استفاده از ابزارهای اندازه گیری دیجیتال طرح درمانی برنامه ریزی می شود. سپس با استفاده از پرینترهای سه بعدی ابزارهای درمان آماده می شود.

تکنولوژی های مدرن در ارتودنسی:

تکنولوژی های مدرن در ارتودنسی

تکنولوژی های مدرن زیادی برای انجام ارتودنسی وجود دارد. ارتودنسی دیجیتال شامل چندین روش پیشرفته درمانی می شود که کار را برای پزشک و بیماران آسان کرده است. برخی از جدید ترین روش ها عبارتند از:

اسکنر Liythos Intraoral

در بسیاری از بیماران امکان استفاده از روش های قالب گیری سنتی فراهم نیست. امروزه این مشکل با استفاده از اسکنرهای Liythos Intraoral و توسط ارتودنسی دیجیتال حل شده است. به کمک این اسکنرها قالب گیری با دقت و سرعت بیشتری انجام می شود.

اشعه AcceleDent

یکی از دغدغه های بیماران این است که مدت درمان خود را کاهش دهند. ارتودنسی از آن درمان هایی است که نیاز به صرف زمان و صبر زیادی دارد. اشعه AcceleDent مدت زمان درمان را با افزایش 50 درصدی سرعت حرکت دندان ها کاهش می دهد.

TAD یا انکوریج موقت

TAD مخفف نام دستگاه انکوریج موقت است. در مواقعی که ابزارهای معمولی ارتودنسی نمی توانند کارایی داشته باشند این TAD است که به کمک دندان پزشک می آید. از این دستگاه برای بستن فضاهای ایمپلنت، تنظیم دندان های آسیا با شیوه ای آسان تر، اصلاح طرح لبخند و… استفاده می شود.

لیزر

لیزر از جمله روش هایی است که در تمامی خدمات دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از مواقع ممکن است بافت نرم لثه روی دندان های در حال رشد بیمار قرار بگیرید و باعث شود پزشک نتواند براکت های ارتودنسی را سرجای خود قرار دهد.

پزشک با استفاده از فناوری لیزر می تواند این بافت را خیلی راحت و دقیق برش دهد و به جای مناسب خود برگرداند. از کاربرد های لیزر می توان به بهبود ظاهری لثه ها و جلوگیری از تورم، خونریزی و عفونت در حین درمان اشاره کرد.

Insignia یا طراحی لبخند سفارشی

طراحی لبخند سفارشی از جمله فناوری های پیچیده مهندسی است. این کار توسط اسکن های دیجیتال سه بعدی انجام می شود. با کمک این روش می توان برنامه ریزی بسیار دقیقی از درمان را ارائه داد.

استفاده از تکنولوژی های ساخت و رایانه ای فوق العاده پیشرفته مانند CAM و CAD باعث شده است تا پروسه طراحی لبخند سفارشی با موفقیت بیشتری انجام شود و بیمار رضایت بالاتری داشته باشد.

براکت های دیمون یا براکت های خود – بسته

استفاده از روش ارتودنسی دیمون جزو روش های محبوب ارتودنسی دیجیتال است. براکت های دیمون توانسته است رضایت بسیاری از بیماران ارتودنسی را به خود جلب کنند. در این روش، ارتودنسی دیمون فشار و اصطکاک کمتری ایجاد می کند و باعث می شود پروسه درمان سریع تر طی شود.

براکت های دیمون دارای سیستم خودکار و پیشرفته ای هستند که باز و بسته شدن ارتودنسی را مدیریت می کنند. با استفاده از براکت های دیمون تعداد مراجعات به کلینیک های دندانپزشکی کاهش پیدا می کند و نتیجه درمان بسیار بهتر و موثرتر از روش های سنتی ارتودنسی می باشد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

مزیت های ارتودنسی دیجیتال چیست ؟

مزیت های ارتودنسی دیجیتال

استفاده از تکنولوژی در انجام ارتودنسی دندان مزیت های فراوانی را به دنبال داشته است که در ادامه مهم ترین مزایای استفاده از ارتودنسی دیجیتال را بیان می کنیم:

• قابلیت پیش بینی نتایج و درمان با دقت بیشتر
• افزایش کیفیت درمان
• تسریع روند درمان ارتودنسی
• کاهش خطاهای روند درمانی و به دست آوردن نتایج صحیح تر
• کاهش طول درمان و مراجعات بیمار به کلینیک های دندانپزشکی
• قابلیت تکرار استانداردهای کیفی در روند درمانی
• کنترل بیشتر هزینه های درمان
• صرفه جویی در وقت و هزینه های نهایی

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

روند درمانی ارتودنسی دیجیتال :

مراحل انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

1. مشاوره اولیه: پزشک متخصص تمامی شرایط مهم برای بیمار را مطرح می کند.

2. اسکن سه بعدی: در شروع درمان به روش ارتودنسی دیجیتال از لثه ها و دندان های بیمار اسکن سه بعدی می گیرند. با کمک این اسکن آنالیز دقیقی از شرایط دهان و دندان بیمار انجام می شود. این اسکن به خوبی وجود فضای کافی در دهان بیمار یا کمبود فضا را نشان می دهد . پزشک به کمک این اسکن تصمیم می گیرد دندان بیمار را بکشد یا نکشد.

3. آنالیز استخوان به کمک عکس های دوبعدی و سه بعدی: شناسایی موقعیت دندان نسبت به فکین

4. مدل سه بعدی: بازسازی موقعیت دندان و لثه ها در رایانه

5. ارائه مدل سه بعدی: فیلم کوتاهی از روند تغییرات بیمار و موقعیت دندان و فک ها در پایان دوره درمان نشان داده می شود.

6. انتخاب روش درمان: انتخاب شیوه مناسب درمان (ارتودنسی ثابت یا متحرک)

7. استفاده از ریتینر: استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی برای گذراندن طول درمان

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال :

انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال

برای انجام ارتودنسی به شیوه مدرن و با کمک تجهیزات دیجیتال لازم است به کلینیکی مجهز مراجعه و نزد یک پزشک حاذق بروید. بسیاری از دندانپزشکان با شیوه های مدرن برای ارتودنسی آشناییت ندارند و تجهیزات لازم برای این کار را در کلینیک خود فراهم نکرده اند.

اگر به دنبال کلینیکی مجهز با ابزارهای به روز دیجیتال هستید ما به شما کلینیک دکتر وحید سعیدیان را معرفی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد سایت آریل دنتال شوید و با تماس بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *