لمینت دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید سعیدیان

لمینت دیجیتال در دسته‌ی خدمات زیبایی دهان و دندان قرار دارد و همانطور که می‌دانید زیبایی دندان‌ها تاثیر به سزایی در زیبایی ظاهر انسان دارد. لمینت دندان از مواد سرامیکی ساخته شده و با توجه به دندان‌ها نوع و سایز آن تغییر می‌کند.

لمینت‌ها اگر به روش سنتی ساخته شوند، زمان زیادی صرف ساختن آنها می‌شود اما در ساخت لمینت دیجیتال این زمان به حداقل می‌رسد. صرفه جویی در زمان، یکی از مواردی‌ست که باعث برتری لمینت دیجیتال نسبت به روش سنتی آن می‌شود.
در این مقاله سعی داریم شما را با لمینت دیجیتال، مراحل، مزایا و معایب و هزینه های آن آشنا کنیم.

لمینت دیجیتال چیست؟

لمینت دندان یک لایه‌ی نازک از جنس مواد دندانپزشکی و معمولا مواد سرامیکی‌ و یا کامپوزیت است که جهت اصلاح عیوب و تغییر رنگ و فرم، روی سطح بیرونی دندان های فرد قرار می‌گیرد و فرم و رنگ دلخواه را به دندان‌ها می‌دهد.

در روش لمینت دیجیتال، بر خلاف روش سنتی، انجام لمینت با دقت بسیار بالایی صورت می‌گیرد، به طوری که دقت محاسبات در روش لمینت دیجیتال با میکرون محاسبه می‌شود.

در این فناوری برای طراحی و همچنین ساخت لمینت دندان، حتما از اسکن سه بعدی استفاده می‌شود. معمولا ماندگاری لمینت دندان بین 10 تا 20 سال است که این زمان بستگی به جنس، نحوه‌ی نصب، نوع لمینت و نحوه‌ی کاشت، متغیر است. بعد از گذشت این زمان، نیاز است که لمینت جدید با لمینت قدیمی تعویض شود.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

مراحل لمینت دیجیتال :

مراحل لمینت دیجیتال

برای انجام لمینت دیجیتال، ابتدا دندانپزشک دهان و دندان شما را اسکن می‌کند تا کاشت لمینت دیجیتال با دقت بالا و کافی انجام شود.

این اسکن دهان و دندان با تکنولوژی CAD/CAM انجام می‌پذیرد و سپس توسط دستگاه چاپگر سه بعدی، لمینت طراحی می‌شود. انتخاب رنگ لمینت به عهده‌ی خود بیمار است. کاشت لمینت دیجیتال در سه مرحله انجام می‌پذیرد که به توضیح آنها می‌پردازیم:

1. تهیه اسکن دیجیتالی و تهیه قالب

در مرحله‌ی اول، پس از مراجعه‌ی بیمار به مرکز دندانپزشکی، توسط اسکنر سه بعدی، از دهان و دندان او اسکن کامل انجام می‌شود. سپس عکس های اسکن به رایانه انتقال داده شده و طراحی ابتدایی ونیر لمینت به وسیله‌ی نرم افزار مربوطه انجام می‌شود.

2. طراحی دیجیتالی لمینت

پس از انجام اسکن سه بعدی، تمامی عکس ها به لابراتوار دندانپزشکی دیجیتال ارسال می‌شود، سپس طراحی ونیر لمینت، به طور دیجیتالی انجام می‌پذیرد. تمامی فرآیند های لمینت دیجیتال دندان از جمله تعیین فرم دندان، کانتور ها، هماهنگی لمینت با خط لثه و رنگ آن، با استفاده از نرم افزار و رایانه صورت می‌گیرد.

3. ساخت لمینت دیجیتالی

پس از انجام طراحی دیجیتالی و مشاهده‌ی بیمار، نوبت به ساختن لمینت می‌رسد. با کمک پرینتر سه بعدی و فناوری CAD/CAM، با دقت بالا و در کمترین زمان ممکن، لمینت ها ساخته می‌شوند.

مزایا و معایب لمینت دیجیتال :

مزایا و معایب لمینت دیجیتال

بطور کلی لمینت دندان برای کسانی که دندان های شکسته دارند، فاصله‌ی بین دندان های آنها زیاد است، کسانی که دندان هایشان کج درآمده و یا رنگ دندان ها تغییر کرده، مناسب است. همانطور که در ابتدای متن گفته شد، لمینت دندان راه حل مناسبی برای موارد بالا هست اما بهتر است قبل از اینکه اقدام به این عمل کنید از مزایا و معایب لمینت دیجیتال اطلاع داشته باشید:

مزایای لمینت دیجیتال :

• در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان بیمار نیست؛ بیماران این اطمینان را دارند که در لمینت دیجیتال هیچگونه آسیبی به دندان‌هایشان وارد نمی‌شود و بدون تراشیدن دندان، کاشت لمینت را روی آنها انجام می‌دهند.

• موجب افزایش استحکام دندان ها می‌شود؛ لمینت استحکام و دوام بالایی دارد به همین دلیل موقع خوردن و آشامیدن نیازی به نگرانی درباره‌ی لمینت ها نیست چون امکان افتادن آنها بسیار پایین است.

• به راحتی می‌توان حتی دندان های شکسته را ترمیم کرد؛ به کمک لمینت دیجیتال، دندان های شکسته ترمیم و ظاهر خوبی پیدا می‌کنند.

• محاسبات در این روش، دقیق و بطور کامل انجام می‌شود؛ برعکس روش سنتی لمینت، در این روش محاسبات با کمترین خطا شکل میگیرد.

• درصد خطا در ساخت لمینت های دیجیتالی پایین است؛ از آنجایی که ساخت لمینت ها با ابزار های تمام دیجیتالی انجام می‌شود، بنابراین احتمال خطا از سمت دندانپزشک و تکنسین در هنگام ساخت لمینت ها به شدت کاهش می‌یابد.

• لمینت دیجیتالی به علت وجود موادی مثل سرامیک، شیشه و زیرکونیا باعث تطابق زیستی بالای این مواد با دندان بیمار می‌شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

معایب لمینت دیجیتال :

معایب لمینت دیجیتال

• هزینه‌ی بالا یکی از معایب این روش به شمار می‌رود؛ اگرچه روش سنتی لمینت از لحاظ قیمت، نسبت به هزینه‌ی انجام آن به روش دیجیتال، پایین تر است، اما همواره در لمینت دیجیتال نتیجه‌ی بهتری حاصل خواهد شد.

• غیر قابل ترمیم بودن لمینت ها در صورت شکستگی و یا لب پر شدن؛ لمینت ها دارای استحکام خوبی هستند و به همین راحتی شکسته نمی‌شوند، اما در صورت شکستگی امکان ترمیم آنها وجود ندارد و باید تعویض شوند.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

• تقریبا تمام افراد می‌توانند از این روش برای زیبایی ظاهری خود استفاده کنند اما برخی از افراد در صورت استفاده از این روش ممکن است نتیجه‌ی مطلوب خود را مشاهده نکنند.

• افرادی که مشکلات دهان و دندان و یا التهاب لثه دارند

• افرادی که عادت به فشردن دندانهای خود روی یکدیگر یا به عبارتی دندان قروچه دارند، زیرا این کار در بلند مدت باعث شکستگی و ترک خوردن لمینت ها می‌شود.

• افرادی که دائما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی‌کنند.

• اگر دندان های فردی بیش از حد کج و یا زاویه دار باشد، انجام لمینت روی آنها امکان پذیر نمی‌باشد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

هزینه‌ی لمینت دیجیتال :

هزینه‌ی لمینت دیجیتال

هزینه‌ی لمینت دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد، این عوامل عبات است از:

• تعداد دندان هایی که قصد دارید برای آنها لمینت انجام دهید

• مواد به کار رفته در لمینت ها و بطور کلی جنس لمینت

• لابراتوار دندانپزشکی

بطور کلی در لمینت دندان ها هرچه خواستار کیفیت مطلوب تر باشید، هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند و می‌توان گفت مهم ترین عامل تعیین کننده‌ی هزینه، کیفیت می‌باشد.

بهتر است برای انجام هرگونه عمل روی دندان ها مخصوصا از جهت زیبایی، با چند دندانپزشک و مرکز درمانی مشاوره داشته باشید و سپس بهترین تصمیم را برای دندان های خود بگیرید.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *