ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از روش‌های جدید ارتودنسی دندان است که به دلیل راحتی استفاده از آن و داشتن زیبایی بیشتر، کاربرد بسیار زیادی بین دوستداران ارتودنسی پیدا کرده است. این نوع از ارتودنسی یکی از روش‌های جدید ارتودنسی ثابت است و نسبت به روش‌های سنتی و قدیمی، پیشرفته‌تر شده است. سیم فلزی این نوع از ارتودنسی بدون استفاده از نوار الاستیکی به براکت متصل می‌شود. هزینه ارتودنسی دیمون نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی ثابت بالاتر است ولی به دلیل مزایای قابل توجهی که دارد، ارزش صرفه هزینه را خواهد داشت.

ارتودنسی دیمون
Healthy smile girl with braces

ارتودنسی دیمون چیست؟

همان‌طور که گفتیم، ارتودنسی دیمون یکی از روش‌های جدید ارتودنسی ثابت است. در واقع نوع ارتودنسی در ارتودنسی دیمون، ثابت بوده و تنها تفاوت آن‌ها در نوع براکت‌های آن‌ها است. در ارتودنسی ثابت به روش سنتی، سیم‌های فلزی به وسیله نوار الاسیتیکی به براکت متصل می‌شوند. این در حالی است که در این ارتودنسی، براکت‌ها دارای گیره هستند که با باز و بسته شدن، سیم فلزی درون براکت قرار می‌گیرد. اندازه براکت‌ها نیز نسبت به روش‌های قدیمی کوچک‌تر شده است. از این رو پاکسازی و تمیز کردن ارتودنسی دیمون راحت‌تر است.

ارتودنسی دیمون

انواع بریس ارتودنسی دیمون

انواع مختلفی از بریس‌های دیمون طراحی و تولید شده‌اند که هر کدام برای ناهنجاری خاصی مناسب هستند. این بریس‌ها نسبت به بریس‌های سنتی اندکی پیشرفته‌تر هستند. دندانپزشک بر اساس نوع ناهنجاری دندان و البته سلیقه شما یکی از انواع برکت‌های دندان را در ارتودنسی دیمون انتخاب می‌کند. انواع بریس‌های دیمون به شرح زیر هستند؛

 • بریس‌های فلزی

یکی از انواع بریس‌های دیمون، بریس‌های فلزی هستند که همانند بریس‌های فلزی ثابت دارای رنگ نقره‌ای بوده و روی دندان‌‌ها می‌چسبند. با این تفاوت که این براکت‌ها دارای گیره بوده و همان‌طور که گفتیم، سیم‌های فلزی با باز کردن براکت‌ها، درون آن‌ها قرار می‌گیرند. برای نصب سیم‌ها روی براکت‌ها نیازی به استفاده از نوار الاستیکی نخواهیم داشت و به همین دلیل نیز به کمک براکت‌های فلزی دیمون، کار دندانپزشک راحت‌تر می‌شود.

 • بریس‌های شفاف

بریس‌های شفاف دیمون از جنس سرامیک ساخته می‌شوند و به همین دلیل روی دندان به وضوح قابل مشاهده نیستند. در نتیجه کسانی که نمی‌خواهند زیبایی دهان و خط خنده خود را از دست دهند؛ می‌توانند از این روش ارتودنسی استفاده منند. البته توجه داشته باشید که ارتودنسی سرامیکی به روش دیمون بسیار شکننده است و باید هنگام درمان، دقت زیادی به آن‌ها داشته باشید.

 • بریس‌های رنگی

کیفیت و نحوه ساخت بریس‌های رنگی همانند بریس‌های فلزی است. با این تفاوت که این براکت‌ها در رمگ‌های مختلف طراحی شده‌اند و شما بر اساس سلیقه خود می‌توانید از بین آنوها انتخاب کنید.

ارتودنسی دیمون

کاربرد ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون همانند دیگر ارتودنسی‌ها به نظم دادن و مرتب کردن دندان‌ها کمک می‌کند. برخی افراد به خاطر مشکلات متعددی که دارند، اقدام به ارتودنسی دندان‌های خود می‌کنند چراکه دیمون به نظم دادن دندان‌ها، اصلاح ساختار فک، اصلاح فک‌های جلو زده یا عقب رفته و پر کردن فاصله بین دندان‌ها کمک می‌کند. برخی افراد نیز با هدف زیبایی، روش درمانی ارتودنسی را انتخاب می‌کنند چراکه با نظم گرفتن دندان‌ها زیبایی صورت و خط فک آن‌ها دو چندان می‌شود.

ارتودنسی دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون

همان‌طور که گفتیم، ارتودنسی دیمون تنها در نوع و اندازه براکت‌ها با ارتودنسی سنتی تفاوت دارد و مزایای ارتودنسی دیمون نیز به دلیل داشتن بریس‌های دیمون است. از جمله مزایای دیمون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • داشتن ظاهری زیبا

از آن‌جایی که در ارتودنسی دیمون هم اندازه براکت‌ها کوچک‌تر است و هم امکان استفاده از براکت‌های شفاف وجود دارد، این نوع از ارتودنسی ظاهر زیباتری دارد.

 • درد و ناراحتی کمتر

میزان دردی که افراد پس از ارتودنسی با روش‌های مختلف تجربه خواهند کرد، با یکدیگر متفاوت است و معمولا هر فردی با نوع خاصی از ارتودنسی راحت خواهد بود. البته میزان ناهنجاری و شدت آن، بر میزان درد تاثیرگذار خواهد بود. ولی به طور کلی استفاده از دیمون برای درمان ناهنجاری دندان‌ها، فشار و درد کمتری به دندان‌ها وارد می‌کند چراکه سیم‌ فلزی ارتودنسی درون براکت‌ها قابلیت لغزش دارد و به همین دلیل به آرامی به تغییر فرم دندان‌ها می‌پردازد.

 • دوره درمانی کوتاه و سریع

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی دیمون می‌توان به درمان سریع و کوتاه دندان‌ها توسط این نوع از ارتودنسی اشاره کرد. بر اساس بررسی‌های انجام شده مدت زمان درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها به کمک ارتودنسی دیمون 2 الی 7 ماه زودتر از سایر روش‌های ارتودنسی است.

 • فشار کمتر روی دندان‌ها

بریس‌های ارتودنسی دیمون فشار کمتری به دندان‌ها وارد می‌کنند از این رو درد حاصل از ارتودنسی دیمون روی دندان‌ها کمتر است. از طرفی فشار کمتر وارده بر روی دندان‌ها در ساییدگی دندان نیز نقش داشته و کمتر سبب شکستن یا سایش دندان می‌شود.

 • رعایت بهداشت به راحتی به کمک ارتودنسی به روش دیمون

از آن‌جایی که در ارتودنسی به روش دیمون، از نوار الاستیکی استفاده نمی‌شود، دسترسی به سیم‌های فلزی و براکت‌ها راحت‌تر است. همچنین برایکت‌های استفاده شده در ارتودنسی دیمون کوچک‌تر است. در نتیجه تمیز کردن دندان‌ها در این روش راحت‌تر است.

 • نیاز به تعدا ویزیت کمتر

به طور کلی تعداد ویزیت مورد نیاز برای این روش از ارتودنسی در مقایسه با روش‌های سنتی ارتودنسی کمتر است چراکه کش‌های الاستیکی در ارتودنسی سنتی، رفته رفته شل می‌شوند و برای تعویض آن‌ها باید به مطب دندانزپشک مراجعه کنید. این در حالی است که ارتودنسی دیمون فاقد نوار الاستیکی است. البته این مشکل گاهی برای ارتودنسی دیمون نیز پیش می‌آید و براکت‌های ارتودنسی شل شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

 • تنوع در براکت‌های ارتودنسی دیمون

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، انواع مختلفی از براکت‌های ارتودنسی دیمون وجود دارند که شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود از بین آن‌ها انتخاب کنید ولی باید توجه داشته باشید که نوع فلزی‌ و رنگی براکت‌ها از مقاومت بیشتری برخودار هستند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون برای چه کسانی مناسب است؟

برخی از مشکلات دندان‌ها به کمک ارتودنسی متحرک حل نمی‌شوند؛ این درحالی است که اکثر مشکلات ناهنجاری دندان‌ها به کمک ارتودنسی ثابت و از نوع دیمون، قابل رفع شدن هستند. از جمله مشکلات متعدد دندان‌ها می‌توان به ناهمواری آن‌ها و یا فشردگی دندان‌ها در قسمتی از فک اشاره کرد که توسط انواع روش‌های ارتودنسی دیمون قابل اصلاح هستند. البته برخی از افراد نیز دارای مشکلاتی اعم از اوربایت و آندربایت در فک خود هستند که می‌توانند به کمک این روش اصلاح کنند.

توجه داشته باشید که در اوربایت، دندان‌های بالایی در فک بالا، جلوتر از دندان‌هایی پایینی قرار دارند. در آندربایت نیز بر خلاف حال اوربایت، دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا قرار گرفته و فک پایین به اصطلاح بیرون زده است. با ارتودنسی دیمون و چکاب منظم توسط پزشک، این مشکلات قابل حل شدن هستند.

ارتودنسی دیمون برای چه کسانی مناسب نیست؟

توجه داشته باشید که پس از نصب ارتودنسی، دندان‌های شما به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به قبل نیاز دارند چراکه با نصب براکت‌ها روی دندان‌ها، باکتری‌های زیادی روی دندان جمع می‌شوند و شما باید به طور مرتب دندان خود را مسواک زده و یا از نخ دندان استفاده کنید. ارتودنسی دیمون برای کسانی که توجه زیادی به دندان‌های خود ندارند، توصیه نمی‌شود.

ارتودنسی دیمون

روش انجام ارتودنسی دیمون چگونه است؟

توجه داشته باشید که پیش از هر چیزی باید دندان‌ها از این جهت بررسی شوند که آیا می‌توان به کمک ارتودنسی درمان کرد یا خیر. اگر استفاده از ارتودنسی برای این دندان‌ها مناسب باشد، مراحل زیر انجام می‌شود؛

 • تصویربرداری از دندان‌ها

در مرحله اول، از دندان‌ها شما تصویربرداری‌های لازم انجام می‌شود. پس از تصویربرداری احتمال دارد که برخی از دندان‌ها کشیده شوند یا برخی از آن‌ها دارای مشکل جدی باشند. پیش از هر چیزی باید مشکلات همه دندان‌ها رفع شوند.

 • جایگذاری براکت‌ها

پس از رفع مشکلات دندان‌ها، نوبت به جایگذاری براکت‌ها می‌رسد. در این مرحله دندان‌های شما تمیز شده و برای نصب براکت‌ها آماده می‌شوند. براکت‌ها به کمک چسب به سطح دندان می‌چسبند. فشار وارده ز=از سمت براکت‌ها به دندان، سبب تغییر فرم دندان و حرکت آن‌ها می‌شود.

 • ویزیت براکت‌ها

پس از نصب براکت‌ها، در فواصل زمانی مشخصی، دکتر برای بازدید از ارتودنسی اقدام می‌کند که تعدا آن معموللا کمتر از دیگر انواع ارتودنسی‌ها است.

 • برداشتن براکت‌ها

در این مرحله نیز دندانپزشک اقدام به برداشتن بریس‌ها می‌کشد و معمولا ارتودنسی دیمون به زمان کمتری در مقایسه با سایر انواع ارتودنسی‌ها نیاز دارد.

 

معایب ارتودنسی دیمون

هر یک از روش‌های درمان ارتودنسی در کنار مزایایی که دارند، معایبی نیز دارند که از جمله معابب ارتودنسی دیمون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • احساس درد در روزها ابتدایی؛ در روزهای ابتدایی ارتودنسی دیمون همانند دیگر روش‌های ارتودنسی شما در دندان‌ها و فک خود احساس درد خواهید داشت که رفته رفته کاهش یافته و درمان می‌شود.
 • هزینه ارتودنسی دیمون؛ هزینه درمان دندان‌ها به کمک ارتودنسی دیمون، خیلی بیشتر از هزینه درمان همان ناهنجاری‌های به کمک ارتودنسی‌های سنتی و ثابت است. البته میزان ناهنجاری‌ها و نوع دندان‌های بیمار بر مقدار هزینه تاثیر خواهد گذاشت.
 • فرسوده شدن درهای براکت؛ گاهی اوقات ممکن است گیره‌ها و درها ارتودنسی دیمون خراب شده و بسته نشوند، در چنین شرایط دندانپزشک باید به تعویض براکت‌ها بپردازد.

یکی از انواع روش‌های درمانی به کمک ارتودنسی، استفاده از ارتودنسی دیمون است که تقریبا همانند دیگر روش‌های ارتونسی ثابت بوده، با این تفاوت که نوع براکت‌ها در ارتودنسی دیمون کوچک‌تر هستند و همچنین قابلیت باز و بسته شدن دارند. همچنین اگر به دنبال زیبایی خط لبخند خود حین درمان دندان‌هایتان هستید، می‌توانید از این روش برای درمان ناهنجاری‌ها استفاده کنید.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *