کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید سعیدیان

کامپوزیت دندان چیست ؟ 

کامپوزیت دندان ( dental composite ) یک درمان در دندانپزشکی می باشد که به منظور ترمیم شکستگی، پوسیدگی و رفع ترک،تغییر سایز، فرم و رنگ دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل از جنس رزین هم رنگ دندان است که بر روی دندان فرم داده می شود و به کمک اشعه مخصوص سفت می شود.

 مطمئنا همه‌ی افراد علاقه مند هستند تا لبخندی زیبا بر چهره داشته باشند. برای این منظور هم داشتن دندان هایی سالم و منظم ضروری است. زمانی که شما برای پر کردن حفره های دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، متوجه استفاده از مواد خمیری می‌شوید. این مواد خمیری که همرنگ دندان های شما هستند، روی سطح دندان را با فرمی که دندانپزشک به آن‌ها می‌دهد، می‌پوشانند. در پایان کار این لایه‌ی خمیری باید تثبیت شود. دندانپزشک این کار را به کمک نور آبی انجام می‌دهد.

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟

فرایند پر کردن حفره دندان به سادگی توسط دندانپزشک با صرف زمانی معادل ۱ ساعت انجام می‌شود. حفره های دندان بر اثر پوسیدگی ایجاد می‌شوند. افراد برای ترمیم دندان های آسیب دیده از مواد خاصی استفاده می‌کنند. هم‌چنین بهترین روش برای اصلاح لبخند هم استفاده از ونیر دندان یا همان روکش کامپوزیت است.

ماده ی مورد استفاده در این روش از گلاس، کوارتز و رزین ترکیب شده است. بسته بندی های ماده مذکور در سرنگ های مخصوص دیده می‌شود. مواد خمیر مانند حفره های دندان را پر کرده و پس از تابش نور از حالت خمیری به حالت سفت و سخت در می آیند. افرادی که به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستند، با هدف زیبایی از  ونیر بهره می‌برند.

هزینه کامپوزیت دندان

یکی از دغدغه های افراد برای انجام کامپوزیت این است که هزینه انجام آن چقدر است. به طور کلی نمی‌توان یک قیمت ثابت را برای انجام این خدمات ارائه کرد. اما به طور کلی هزینه نهایی به فاکتورهای مختلفی وابسته است. جالب است بدانید که کامپوزیت ونیر انواع مختلفی دارد و با کیفیت های مختلفی عرضه می‌شود‌.

علاوه بر این، موارد دیگری هم در کاهش یا افزایش هزینه موثر هستند. محل کلینیک دندانپزشکی، کیفیت مواد، میزان تجربه و کیفیت انجام کار توسط دندانپزشک، نوع تجهیزات و امکانات مورد استفاده و… همگی در قیمت کامپوزیت  اعلامی به مراجع تاثیر می‌گذارند.

آریل دنتال کامپوزیت

بهترین کامپوزیت دندان برای کدام کشور است ؟

برای انتخاب برند کامپوزیت دندان نمیتوان فقط به کشور سازنده آن اکتفا کرد و حتما باید با پزشک متخصص مشورت نمایید اما به طور معمولا بهترین کامپوزیت ها برای کشور های ژاپن ، سوئیس و آمریکا می باشد.

کامپوزیت دندان چند سال دوام دارد ؟

به طور کلی عمر کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد و با مراقبت های فرد این طول عمر می تواند متفاوت باشد اما کامپوزیت های دندانی به طور کلی بین 5 تا 10 سال عمر می کنند.

آیا کامپوزیت دائمی است ؟

کامپوزیت های دندانی دارای طول عمر مفیدی بین 5 تا 10 سال که این بازه با نوع مراقبت کمتر یا بیشتر می بشود اما کامپوزیت ها به عنوان یک روش دائمی شناخته نمی شود.

کامپوزیت دندان چند جلسه طول می کشد ؟

به طور کلی انجام کامپوزیت دندان در یک جلسه تمام می شود اما اگر فرد نیاز به درمان های دیگری برای مشکلات دهان و دندان داشته باشد ، باید قبل کامپوزیت آنها را انجام دهد.

مدت زمان کامپوزیت دندان به وضعیت دهان و دندان ، تعداد واحد کامپوزیت و تخصص پزشک شما وابسته است ولی جلسه کامپوزیت به طور معمول بین 40 دقیقه الی 1 ساعت به طول می انجامد.

آیا کامپوزیت دندان ترمیم دارد ؟

کامپوزیت های دندانی ممکن است دچار ترک ، لب پرگی و شکستگی بشوند امکان ترمیم وجود دارد. توجه داشته باشید پزشک متخصص ابتدا باید امکان ترمیم را بررسی نماید.

در صورتی که نیاز به تراش دندان نداشته باشید و کامپوزیت دندان شما توسط پزشک مجرب انجام بشود ، کامپوزیت دندان دردی نخواهد داشت.

آیا میشود کامپوزیت دندان را برداشت ؟

اگر کامپوزیت دندان های شما بدون تراش یا با تراش کم انجام شده باشد ، برداشتن کامپوزیت به سادگی قرار دادن آن خواهد بود.

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می شود ؟

در صورتی که کامپوزیت دندان به طور صحیح بر روی دندان قرار بگیرد و فرد مراقبت های لازم را انجام دهد ، پوسیدگی ایجاد نمیشود.

کامپوزیت دندان بر روی دندان قرار داده و فرم داده می شود و در صورتی که منافذی ایجاد نشود ، کامپوزیت دندان تاثیری در پوسیدگی دندان شما نخواهد داشت.

تا چند ساعت بعد از کامپوزیت نباید چیزی خورد ؟

به طور کلی پیشنهاد میشود بعد از انجام کامپوزیت دندان حداقل به مدت یک ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری فرمایید.

آیا کامپوزیت دندان عوارض دارد ؟

کامپوزیت دندان مانند هر درمانی دارای مزایا ، معایب و عوارض مخصوص به خود می باشد اما در صورتی که از کامپوزیت مرغوب و توسط پزشک با تجربه انجام شود و مراقبت های لازمه را داشته باشید ،  این عوارض رخ نخواهند داد.

آیا کامپوزیت تغییر رنگ می دهد ؟

کامپوزیت های دندان به نسبت لمینت ها در برابر تغییر رنگ کمتر مقاوم هستند اما شما می توانید با مصرف کمتر مواد غذایی رنگدانه دار و استفاده از کامپوزیت مرغوب از این عارضه جلوگیری نمایید.

ایا میشود رنگ کامپوزیت را تغییر داد ؟

تنها راه تغییر رنگ کامپوزیت تعویض آنها می باشد و در صورتی که کامپوزیت بدون تراش یا با تراش کم انجام شده باشد ، امکان تغییر رنگ آن وجود دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه های کامپوزیت دندان با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

فرق لمینت و کامپوزیت در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

کلینیک آریل دنتال همه روزه از ساعت 9 تا 18 آماده پذیرش مراجعه کنندگان است

آریل دنتال کامپوزیت

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *