دندانپزشکی دیجیتال در کلینیک دکتر وحید سعیدیان

دندانپزشکی دیجیتال در تهران ، یکی از جدیدترین و به‌روزترین روش های درمان دهان و دندان در دنیا می‌باشد که در آن با استفاده از فناوری دیجیتال، تمامی خدمات دندانپزشکی به شیوه‌ی مدرن قابل انجام می‌باشد.

دندانپزشکی دیجیتال، جایگزین ابزار و وسایل سنتی در دندانپزشکی شده و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های دیجیتال، سعی در بهبود و تسریع روش های درمانی در این حوزه دارد.

در دندانپزشکی دیجیتال معمولا از ابزار و وسایلی استفاده می‌شود که هم باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌ی بیمار می‌شود و هم درصد خطا را در درمان به حداقل می‌رساند.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

عموم مردم هنوز نمی‌دانند که دندانپزشکی دیجیتال چیست؟ به طور کلی، دندانپزشکی دیجیتال، انجام تمامی خدمات دندانپزشکی به شیوه‌ی مدرن و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا است.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که اطلاعات زیادی درباره‌ی این روش، مزایا و معایب و انواع روش های آن ندارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

انواع روش های دندانپزشکی دیجیتال :

1. تکنولوژی CAD/CAM (کد کم)

تکنولوژی کد کم در دندانپزشکی دیجیتال یکی از پیشرفته‌ترین و مهم‌ترین جنبه‌های نفوذ فناوری در علم دندانپزشکی است که با کمک آن، فرآیند ساختن رستوریشن های دندانی برای پزشکان بسیار ساده‌تر شده است.

در اینجا منظور از تکنولوژی CAD، Computer Aided Design است که به معنای طراحی با کامپیوتر و همچنین منظور از CAM، Computer Aided Manufacturing است که به معنای ساختن به کمک کامپیوتر می‌باشد.

پزشکان به کمک این ابزار، از داخل دهان بیمار تصویر برداری انجام می‌دهند و میتوانند اطلاعات و تصاویری را درباره‌ی وضعیت ساییدگی دندان‌ها، استخوان فک، ریشه‌ی دندان‌ها و… دریافت کنند.

همچنین به کمک این تکنولوژی می‌توان رستوریشن های دندانی اعم از روکش، ونیر، لمینیت، بریج و… را طراحی کرد. این روش در دندانپزشکی دیجیتال از دقت بسیار بالایی برخوردار است. این دقت بالا، سبب می‌شود تا تمامی خدماتی که گفته شد، به بهترین نحو و کاملا مطابق با نیاز بیمار و ساختار دهان و دندان او انجام گیرد.

2. CBCT و تصویر برداری داخل دهان

CBCT و تصویر برداری داخل دهان

یکی دیگر از مهم ترین ابزار های دندانپزشکی دیجیتال، تصویر برداری از داخل دهان می‌باشد که این ابزار به دندانپزشکان کمک می‌کند تا نواقص و عیب های موجود در دهان را بهتر و دقیق‌تر ببیند و همچنین مشکلات پنهان دهان و دندان را زودتر تشخیص دهد.

به همین علت برای تصویر برداری از داخل دهان، از تکنولوژی های مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله: سی تی اسکن های داخل دهانی و رادیو گرافی های دیجیتالی.

CBCT یکی از انواع این سی تی اسکن‌ها است که پزشکان در بخش های گوناگون دندانپزشکی از جمله: جایگاه سینوس، تشخیص تومور برای فک، تعیین جایگاه دقیق ایمپلنت، کانال های عصبی، تعیین ارتفاع و ضخامت استخوان، تشخیص اختلالات مفصلی و… از آن استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

3. طراحی لبخند

طراحی لبخند

یکی دیگر از کاربرد های دندانپزشکی دیجیتال، طراحی لبخند است که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. تا پیش از این، طراحی لبخند توسط پزشکان انجام می‌شد که معمولا با درصدی خطا همراه بود، اما امروزه با استفاده از فناوری های جدید و ظهور دندانپزشکی دیجیتال.

بستری فراهم شده که درصد این خطاها به شدت کاهش یافته و حتی بیماران می‌توانند نتیجه‌ی طراحی را قبل از انجام کار، ببینند. این موضوع باعث می‌شود که بیمار قبل از انجام هر کاری در این زمینه، تغییرات و خواسته های خود را به راحتی با دندانپزشک در میان بگذارد.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

مزایا و معایب دندانپزشکی دیجیتال چیست ؟

مزایا و معایب دندانپزشکی دیجیتال

تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال نیز مانند دیگر فناوری های نوظهور، دارای نقاط قوت و ضعف می‌باشد اما از آنجا که این فناوری ها در جهت کاهش ضعف و خطا پدید می‌آیند بنابراین بصورت کلی نقاط قوت آنها بسیار بیشتر از نقاط ضعفشان است. در ادامه، چند نمونه از مزایا و معایب دندانپزشکی دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال :

همانطور که اشاره کردیم، دندانپزشکی دیجیتال به جهت رفع مشکلات موجود و کمک به تسریع در روند درمان بیماران پدید آمده و بر این اساس طبیعتا مزایای آن بیشتر است. به طور کلی استفاده از تکنولوژی های جدید و نوظهور باعث می‌شود روند درمان با دقت بیشتری انجام پذیرد.

1. دقت بیشتر

یکی از مزیت های تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال افزایش دقت در پروسه‌ی درمان است. به طور کلی فناوری های دیجیتال در هر حوزه باعث افزایش دقت در آن می‌شوند، به همین سبب بسیاری از پزشکان و بیماران استفاده از این تکنولوژی را در اولویت کار خود قرار می‌دهند.

2. صرفه جویی در زمان

از دیگر مزایای این فناوری، صرفه جویی در زمان و به دنبال آن افزایش سرعت در روند درمان بیماران است. این امر سبب می‌شود که هم پزشک زمان کمتری را به هر بیمار اختصاص دهد و هم بیماران مدت زمان طولانی را منتظر درمان خود نباشند.

3. کاهش درد و اضطراب بیماران

کاهش درد در روند درمان، یکی دیگر از مزایای دندانپزشکی دیجیتال است که به دنبال آن نیز شاهد کاهش اضطراب ناشی از درد در بیماران هستیم.

4. کاهش دوره‌ی درمان

از آنجایی که در دندانپزشکی دیجیتال با درصد تخریب کمتر بافت های دهان و دندان روبه‌رو هستیم، به همین جهت طول دوره‌ی درمان کوتاه تری را نیز پشت سر می‌گذاریم.

5. پیش بینی نتایج

از مهم ترین مزیت های دندانپزشکی دیجیتال، پیش بینی نتایج است. به این صورت که قبل از انجام هر گونه اقدامات درمانی می‌توان نتیجه‌ی آن را مشاهده نمود.

معایب دندانپزشکی دیجیتال :

معایب دندانپزشکی دیجیتال در واقع محدودیت تلقی می‌شوند و نمی‌توان نقطه‌ی ضعفی برای این تکنولوژی در نظر گرفت. مهم ترین محدودیت دندانپزشکی دیجیتال، هزینه های بالای آن می‌باشد که همین امر سبب شده بسیاری از مردم از استفاده از این فناوری اجتناب کنند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

آینده دندانپزشکی دیجیتال :

دکتر وحید سعیدیان دندانپزشک

دندانپزشکان باید همواره به‌روز ترین اطلاعات را به کار بگیرند و با جدیدترین استاندارد های پرکتیس دندانپزشکی، فاصله‌ی استاندارد را رعایت کنند. در آینده، هر دندانپزشک باید لابراتوار مختص خود را داشته باشد و بتواند بهترین خدمات را چه به لحاظ کیفیت و چه به لحاظ قیمت، با جدیدترین روش های موجود به بیماران ارائه دهد.

در سال های اخیر با حضور فناوری ها و تکنیک های جدید در این حوزه، این امر سهولت یافته است. البته نقش دندانپزشک همیشه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده اما در مواردی با حضور هوش مصنوعی می‌توان پرکتیس های خوبی را با حضور کمرنگ دندانپزشک انجام داد.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که زیر نظر دکتر وحید سعیدیان دندانپزشک در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *