یکی از روش‌هایی که می‌توان به کمک آن دندان‌هایی سالم، زیبا و درخشان داشت؛ ارتودنسی است. ارتودنتیست دندان‌های شما را که با بقیه دندان‌ها در تراز نیستند، اصلاح کرده و همه دندان‌ها را در یک ردیف قرار می‌دهد. به‌طوری‌که ظاهر نهایی همه دندان‌های شما به صورت صاف و یکدست دیده می‌شود.

بهترین ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی در نیاوران با استفاده از روش‌های پیشرفته، مواد باکیفیت و عملکردی بی‌نظیر، دندان‌های شما حتی بهتر از روز اول خود می‌کند. به طور کلی ارتودنتیست به شما کمک می‌کند تا به راحتی غذاها را بجوید و نتیجه آن داشتن دستگاه سالم گوارشی خواهد بود.

 ارتودنتیست

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک روش درمانی و علمی است که به اصلاح ناهنجاری‌های دندان و فک از جمله چرخش، تراکم، پیچیدگی، جابه‌جایی عمودی و افقی دندان‌ها، دهان کوچک یا بزرگ، مشکلات مربوط به برجستگی فک، مشکلات و ناهنجاری‌های مربوط به عضلات صورت و فک و… می‌پردازد.

متخصص ارتودنسی از روش‌های مختلفی برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده می‌کند که از جمله می‌توان به ارتودنسی متحرک، ارتودنسی ثابت و یا عمل جراحی اشاره کرد. به طور کلی کسانی که از مشکلات مربوط به دهان، دندان و فک رنج می‌برند، با کمک ارتودنسی می‌توانند این ناهنجاری‌ها را حل کنند و به بهبود وضعیت دندان، فک و دهان خود کمک کنند.

عوامل مختلفی از جمله عوامل وراثتی، عادات بدن فرد در رابطه با دهان، عوامل مؤثر برای فرایند رشد دندان‌ها و استخوان‌های صورت و… می‌توانند بر روی ایجاد ناهنجاری‌های فک و دندان تأثیر بگذارند.

برای درمان این مشکلات باید در طول روند ارتودنسی صبر و حوصله زیادی داشته باشید و با ارتودنتیست خود همکاری کنید چرا که ارتودنسی یک فرایند طولانی مدت محسوب می‌شود. این فرایند می‌تواند در افراد مختلف بین چند ماه الی چند سال طول بکشد؛ چراکه نوع ناهنجاری‌ها و شدت آن در افراد مختلف فرق می‌کنند.

در فرایند ارتودنسی از یک سری پلاکت‌های چسبیده به دندان‌ها و سیم‌هایی که از بین پلاکت‌ها عبور می‌کنند؛ استفاده می‌شود. در دراز مدت با فشار پلاکت‌ها و سیم‌ها به دندان، فرم و جایگاه دندان تغییر خواهد کرد.

 ارتودنتیست

ارتودنتیست کیست؟

توجه داشته باشید که ارتودنتیست نیز همانند دندانپزشک، 6 سال در رشته دندانپزشکی عمومی تحصیل می‌کند. با این تفاوت که ارتودنتیست پس از پایان 6 سال دندانپزشکی عمومی، حدود 3 سال نیز به صورت تخصصی در زمینه انواع ناهنجاری‌های فک و دندان و روش‌های درمانی آن‌ها در دانشگاه تحصیل کرده و در مراکز درمانی، به صورت کارآموزی آموزش می‌بیند. این در حالی است که دندانپزشک پس از پایان 6 سال به فعالیت خود شروع می‌کند.

 ارتودنتیست

باید به ارتودنتیست مراجعه کنیم یا دندانپزشک؟

مهم‌ترین تفاوت دندانپزشک و یا ارتودنتیست، در نوع خدماتی است که هر یک از آن‌ها ارائه می‌دهند. احتمالاً شما در ابتدا ندانید که باید به کدام یک مراجعه کنید. در نتیجه بهتر است ابتدا به پیش یک دندانپزشک عمومی بروید و ویزیت شوید. دندانپزشک عمومی برای ادامه درمان شما را راهنمایی خواهد کرد.

مراجعه به دندانپزشک؛ دندانپزشک عمومی در ابتدا سؤالاتی از شما می‌پرسد و سپس با عکس‌برداری و بررسی دهان و دندان شما، نوع و علت بیماری را تشخیص می‌دهد. سپس بر اساس نوع مشکل، شما را به یک متخصص در آن حیطه ارجاع می‌دهد. در واقع دندانپزشک عمومی قبل از این‌که مشکلات دهان و دندان شما به مرحله حاد برسد، کارهای تشخیصی را انجام داده و به قسمت مربوطه راهنمایی می‌کند.

از جمله دیگر فعالیت‌های دندانپزشک عمومی می‌توان به مواردی مثل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها، مشکلات و اختلالات حفره دهان، مخاط دهان، مشکلات مربوط به دندان، مشکلات مربوط به بافت‌های مجاور دندان از جمله لثه و فک و… اشاره کرد.

مراجعه به متخصص ارتودنسی؛ متخصص ارتودنسی با بررسی دندان‌های شما و عکس‌برداری از آن‌ها، نوع ناهنجاری‌های مربوطه را تشخیص می‌دهد. سپس از طریق روش‌های مختلف به درمان و نظم دادن دندان‌ها و زاویه فک شما می‌پردازد.

 ارتودنتیست

خدمات ارتودنسی

از جمله خدماتی که توسط متخصص ارتودنسی ارائه می‌شود؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • اصلاح کج بودن دندان‌‌ها
 • پر کردن فاصله بین دندان‌ها
 • اصلاح جلوزدگی و عقب‌رفتگی فک‌ها
 • اصلاح عدم انطباق خط میانی لبخند
 • اصلاح باریک بودن فک
 • اصلاح نهفتگی دندان
 • تغییر فرم و اصلاح ازدحام و شلوغی دندان‌‌ها
 • درست کردن نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌‌ها
 • تغییر کوچک بودن فک
 • انواع مختلفی از مال اکلوژن مثل اوربایت، اپن بایت، کراس بایت، آندربایت
 • اصلاح موقعیت دو فک نسبت به هم
 •  اصلاح عقب ‌ماندگی یا جلوزدگی چانه
 • اصلاح و تغییر جلو آمدن دندان‌ها

 ارتودنتیست

هدف بهترین دکتر متخصص ارتودنسی در نیاوران چیست؟

ناهنجاری‌های مربوط به دندان و فک، گاهی اوقات به اندازه‌ای است که فرد در رابطه با زیبایی صورت خود بسیار ناامید است و اعتماد به نفس خود را از دست داده است. گاهی اوقات نیز تکلم فرد به مخاطره می‌افتد. در تمامی این شرایط Orthodontist به کمک استفاده از روش‌های نوین و تجهیزات پیشرفته به اصلاح تراکم و به هم چسبیدگی‌های دندان و حالات نامناسب فک می‌پردازد. توجه داشته باشید که عدم درمان حالات ناهنجار فک رفته‌رفته سبب ایجاد درد در مفاصل خواهد شد و حتی غذا خوردن شما را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

 ارتودنتیست

انواع روش‌های درمانی ارتودنسی

Orthodontist از روش‌های متفاوتی برای درمان اختلالات و ناهنجاری‌های مربوط به دندان و فک استفاده می‌کند که انواع روش‌های درمانی به شرح زیر هستند؛

 • ارتودنسی ثابت؛ در روش درمانی ارتودنسی ثابت از براکت‌های فلزی یا شفاف برای درمان دندان‌ها استفاده می‌کنند. به این صورت که براکت‌ها را روی سطح دندان‌ها می‌چسبانند. سپس از طریق بندها و یا انشعابات درون براکت‌ها سیم‌های فلزی به آن‌ها متصل می‌شوند. در نهایت متخصص ارتودنسی به کمک دستگاه‌های ثابت که به دندان متصل شده‌اند، وضعیت دندان‌ها را بررسی می‌کند. در این روش نیازی نیست که بیمار برای استفاده از دستگاه ارتودنسی به صورت روزانه فعالیت داشته باشد. این در حالی است که در روش ارتودنسی متحرک، بیمار خودش باید براکت‌ها و دستگاه متحرک را روزانه روی دندان‌های خود نصب کند.
 • ارتودنسی لینگوال؛ افرادی که می‌خواهند دستگاه‌ها و براکت‌های ارتودنسی از ظاهر آن‌ها نمایان نگردد، می‌توانند از روش ارتودنسی لینگوال استفاده کنند. به این صورت که در این روش، براکت‌ها به سطح داخلی دندان‌ها می‌چسبند و بر همین اساس از سمت بیرونی دندان قابل مشاهده نیستند.
 • ارتودنسی دیمون؛ ارتودنسی به روش دیمون یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین روش‌های ارتودنسی است که در آن فشار لازم برای کشیدن دندان‌ها به صورت طبیعی اعمال می‌شود و سیم‌های مورد استفاده از نوع خاص و منحصر به فرد هستند.

 ارتودنتیست

ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران

 • داشتن مهارت ارتباطی خوب با مراجعه کنندگان؛ از آنجایی که اکثر افراد در صورت دست‌کاری روی دندان‌های خود احساس تر می‌کنند؛ متخصص ارتودنسی باید بتواند رابطه صمیمی با بیمار خود برقرار کرده و به او آرامش بدهد. در چنین شرایطی، ضمن این‌که بیمار ترس خود را کنار می‌گذارد بلکه می‌تواند به راحتی در روند انجام کار به ارتودنتیست کمک کند.
 • استفاده از تکنولوژی‌ها و وسایل به روز؛ مهم‌ترین ویژگی متخصص ارتودنسی، استفاده از روش‌های نوین و تجهیزات پیشرفته است تا بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حل مشکلات و عارضه‌ها بپردازد.
 • توجه به جزئیات؛ در فرایند ارتودنسی دندان‌ها توجه به جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه براکت‌ها و سیم‌ها باید به درستی در جای خود نصب شوند تا بتوانند تأثیر خود را روی منظم کردن و تراز کردن دندان‌ها بگذارند.
 • متخصص ارتودنسی باید دارای خلاقیت بالا باشد؛ از آنجایی که شکل و زاویه دندان‌ها و فک در بین افراد مختلف متفاوت است؛ نمی‌توان از یک روش درمانی مشابه برای درمان مشکلات همه بیماران استفاده کرد. در نتیجه متخصص ارتودنسی باید دارای خلاقیت باشد تا در مواقع خاص بتواند روش درمانی منحصر به فردی ارائه دهد. در غیر این صورت نمی‌تواند همواره سبب بهبود وضعیت دندان‌ها و فک بیماران شود.
 • قابل اعتماد باشد؛ یک ارتودنتیست خود باید بتواند به صورت واضح و شفاف با بیمار خود صحبت بکند. یعنی قبل از شروع انجام عملیات ارتودنسی، بهتر است با بیمار خود درباره مشکلات او، روند درمان و حتی مقدار هزینه مورد نیاز صحبت کند تا بیمار نیز بتواند با خیال راحت، کار دندان‌هایش را به متخصص واگذار کند.
 • نظرات مشتری؛ از دیگر ویژگی‌های متخصص ارتودنسی خوب در نیاوران، توجه به نظرات مشتری است. در واقع متخصص باید پس از انجام فرایند درمان، نظرات بیماران خود را بررسی کند. اگر نظر اکثر بیماران مثبت باشد که باید تلاش کند، حتی بهتر از این هم عمل کند. در غیر این صورت و در صورت منفی شدن نظر اکثر بیماران باید بتواند مشکل کار خود را پیدا کرده و به اصلاح آن بپردازد.
 • داشتن علاقه به کار؛ یک متخصص ارتودنسی خوب باید علاقه و انرژی بالایی به انجام کارهای خود داشته باشد. متخصص باید به صورت داوطلبانه وضعیت بیمار را پیگیری کند و به صورت مداوم راه و روش‌های تسریع بخشیدن به روند درمان را برای بیمار گوشزد بکند.
 • بهترین متخصص ارتودنسی باید دارای تجربه کافی باشد. مشکلات و ناهنجاری‌های مربوط به دهان و دندان بسیار گسترده هستند و از این رو، گاهی اوقات نیاز است که جراح و ارتودنتیست، بر اساس تجربه و خلاقیت خود به رفع مشکلات مربوطه بپردازد.
 • از دیگر ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران می‌توان به قدرت تشخیص دقیق و ریزبینی وی اشاره کرد. متخصص ماهر در ابتدا بهترین روش درمانی را برای شما تشخیص می‌دهد و از صرف وقت، انرژی و هزینه برای روش‌های ناموفق جلوگیری می‌کند.
 • همچنین بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران به نیاز و انتظارات بیمار هود توجه می‌کند و روشی را برای درمان انتخاب می‌کند که هم نتیجه موفقی داشته باشد و هم برای بیمار سبب ایجاد مشکلات و عارضه‌های دیگر نگردد. از آنجایی که روش‌های مختلفی برای درمان به کمک ارتودنسی وجود دارد، متخصص باید، نظر بیمار را نیز در انتخاب روش صحیح ارتودنسی در نظر بگیرد.
 • معمولاً بهترین متخصص ارتودنسی در جراحی فک و لثه نیز تخصص دارد؛ چراکه همان‌طور که گفتیم، گاهی نیاز است برای نصب براکت‌های ارتودنسی، جراحی لثه و فک نیز انجام دهید.

 ارتودنتیست

توصیه قبل از درمان بهترین دکتر متخصص ارتودنسی در نیاوران

بهتر است توصیه‌های زیر را قبل از انجام ارتودنسی انجام دهید؛

 • ملاقات با دکتر ارتودنسی؛ در جلسه اول مراجعه به متخصص ارتودنسی، متخصص دندان‌های شما را بررسی می‌کند و برنامه‌های لازم جهت عکس‌برداری، تهیه مدل دندان و… را برای شما زمان‌بندی می‌کند.
 • تصویر برداری؛ سپس متخصص کارهای مربوط به تصویربرداری از جمله رادیوگرافی دندان‌ها، سی تی اسکن، پانوراما و… انجام می‌دهد تا بتواند به درستی مشکل و عارضه دهان شما را تشخیص دهد.
 • نکات بهداشت دهان و دندان؛ توجه داشته باشید که در طی روند درمان با ارتودنسی، شما باید به گفته‌های Orthodontist توجه کامل داشته باشید و کارهایی از جمله خوب مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، خوردن و یا نخوردن خوراکی‌های گفته شده و… انجام دهید تا نتیجه مطلوبی کسب کنید.
 • رعایت دستورات و زمان‌بندی؛ شما باید دستورات متخصص ارتودنسی را به خوبی اجرا کنید و زمان‌های گفته شده به مطب مراجعه کنید.

درمان‌هایی که بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران ارائه می‌دهد؛

 • ردیف کردن دندان‌هایی که به فاصله زیادی از هم قرار گرفته‌اند. به طور کلی می‌توان گفت که متخصص ارتودنسی به کاهش فاصله این دندان‌ها کمک می‌کند.
 • برخی افراد برای اصلاح طرح لبخند به مطب بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران مراجعه می‌کنند و متخصص نیز می‌توان مشکلات آن‌ها را به بهترین نحو ممکن حل کند.
 • ارتودنسی خوب، همچنین می‌تواند به صاف کردن دندان‌های کج نیز کمک بکند.
 • شما می‌توانید در کلینیک آریل دنتال و در مطب دکتر وحید سعیدیان به درمان دندان‌های کج خود به وسیله ارتودنسی بپردازید.
 • ارتودنسی همچنین می‌تواند به بهبود سلامت لثه و دندان‌ها کمک بکند.
 • از دیگر نتایج و مزایای ارتودنسی دندان می‌توان به صاف کردن دندان‌هایی اشاره کرد که در معرض سایش هستند.

مراحل ارتودنسی به وسیله بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران و در کلینیک آریل دنتال

برای انجام ارتودنسی در کلینیک آریل دنتال باید، مراحل زیر را انجام دهید؛

 • نوبت‌گیری آنلاین یا تلفنی

شما می‌توانید وارد سایت دکتر وحید سعیدیان شوید و با رزرو وقت برای خود به صورت آنلاین، نوبت ویزیت و معاینه خود را تعیین کنید.

 • بررسی دندان‌های شما و قالب‌گیری از آن‌ها

متخصص ارتودنسی پس از این‌که دندان‌های شما را بررسی کرد. احتمالاً برخی از دندان‌ها دارای پوسیدگی و یا التهاب باشند. پس از درمان آن‌ها، از دندان‌ها قالب‌گیری می‌کند.

 • انجام درمان‌های تخصصی

 در این مرحله اگر دندانی نیاز به ترمیم ریشه داشته باشد، ریشه را درمان و ترمیم می‌کند. گاهی اوقات برخی از دندان‌ها نیاز به کشیدن نیز دارند.

 • آغاز روند ارتودنسی

پس از ترمیم دندان‌ها، نوبت به آغاز فرایند ارتودنسی می‌رسد. بر اساس نوع ارتودنسی انتخابی شما، براکت‌ها نصب می‌شوند و سیم‌های فلزی روی آن‌ها قرار می‌گیرند. البته گاهی اوقات برای ارتودنسی، نیاز به جراحی فک و دندان نیز خواهیم داشت.

چه زمانی به بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران مراجعه کنیم؟

بهتر است هنگام روبرو شدن با یکی از مشکلات زیر، به بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران مراجعه کنید؛

 • اگر دندان‌های نامرتب و ناتراز دارید.
 • اگر دندان‌های شما روی هم قرار نگرفته‌اند.
 • اگر در سقف دهان خود، مشکلات مختلفی دارید که از جمله می‌توان به شکاف کام اشاره کرد.
 • اگر یکی از فک‌های شما جلوتر و یا عقب‌تر از دیگری است.
 • اگر فک شما دچار انحراف است.

بهترین متخصص ارتودنسی در نیاوران باید بتواند به درستی مشکلات و عارضه‌های مربوط به دهان و دندان را تشخیص دهد. سپس با برنامه‌ریزی مناسب و انتخاب روش درمانی صحیح، به درمان و اصلاح این عارضه‌‌ها بپردازد. البته ارتودنتیست خوب باید بتواند همواره از روش‌های نوین و تجهیزات پیشرفته برای ارتودنسی دندان‌ها استفاده کند.

البته توصیه متوجه داشته باشید که نتیجه یک ارتودنسی خوب، بهبود چینش دندان‌ها، اندازه فک و مشکلات مربوط به آن‌ها است که می‌تواند روند غذاخوردن شما را راحت‌تر کرده و اعتماد به نفستان را بالا ببرد.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *