مال اکلوژن یکی از اختلالات و ناهنجاری‌های مربوط به دندان است که در هنگام ارتودنسی دندان‌ها تشخیص داده می‌شود. عوارض این ناهنجاری بسیار زیاد است. به‌طوری‌که می‌توان به ازبین‌بردن زیبایی دهان و دندان و مشکلات مربوط به بایت اشاره کرد. همچنین اگر درمان نشود، می‌تواند سبب ایجاد مشکل گفتاری در کودکان و یا درد در فک گردد. توصیه می‌شود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نسب به درمان و حل مشکل مال اکلوژن اقدام کنید.

مال اکلوژن دندان چیست؟

مال اکلوژن نوعی بیماری دندانی است که در آن دندان‌های فک بالا و پایین به طور کامل بر یکدیگر منطبق نمی‌شوند. مال به معنای بد و اکلوژن به معنای بایت است. در واقع مال‌اکلوژن در لغت به معنای بایت ناصحیح و نادرست دندان است. در حالت عادی قوس‌های دندان‌های فک بالا بر قوس‌های دندان‌های فک پایین منطبق می‌شوند. این در حالی است که در بیماری مال‌اکلوژن چنین اتفاقی نمی‌افتد.

مال اکلوژن

انواع مال اکلوژن دندان و طبقه‌بندی آن

انواع مختلفی از بیماری‌های مربوط به مال اکلوژن وجود دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛

 • اکلوژن ساژیتال یا Sagittal malocclusion

اکلوژن ساژیتال، ناهنجاری دندان‌ها مربوط به ناهنجاری دندان‌های فک بالا و پایین است. این نوع از مال اکلوژن، خودش در سه‌طبقه قرار می‌گیرد که به‌صورت زیر هستند؛

در اکلوژن کلاس 1، بایت دندان‌ها به طور درست قرار گرفته و دندان‌های فک بالا و پایین، بر هم منطبق می‌شوند. مشکل به وجود آمده در این نوع از ناهنجاری، تراکم زیاد دندان‌ها یا فاصله داشتن آن‌ها از یکدیگر است. مال الکلوژن کلاس 1، سبب افزایش پوسیدگی‌های دندان‌ها، التهاب لثه و بیماری پریودنتال می‌شود. از دیگر عوارض اکلوژن کلاس 1 می‌توان به افزایش ساییدگی دندان اشاره کرد.

مال اکلوژن کلاس 2

دندان‌های ثنایا یا پیشین در فک بالا، در اکلوژن کلاس 2، معمولا به داخل و یا خارج از دهان کج می‌شوند. از طرفی دندان آسیای اول در فک بالا، از دندان نزدیک خود جلوتر قرار گرفته است. به چنین ناهنجاری پروتروژن دندان یا بیرون زدگی گفته می‌شود. در افراد مبتلا به اکلوژن کلاس 2، خطر ابتلا به دندان قروچه و سایش دندان‌ها بسیار بالا است چراکه دندان‌ها و لب در فک پایین، عقب‌تر از دندان‌های فک بالا قرار گرفته‌اند.

مال اکلوژن کلاس 3

در بایت معمولی و سالم، دندان‌های پیشین بالایی، اندکی جلوتر از دندان‌های پیشین پایینی قراردادند و مستقیماً روی‌هم قرار نمی‌گیرند. این در حالی است که در اکلوژن کلاس 3، دندان‌های فک پایین به طور کامل جلو رفته‌اند و هنگام بایت، دندان‌های پیشین بالایی روی دندان‌های پیشین پایینی قرار می‌گیرند. نتیجه این ناهنجاری از بین بردن زیبایی و ایجاد مشکلات در مفصل گیجگاهی فک خواهد شد و منشا آن می‌تواند مربوط به مشکلات استخوانی یا دندانی باشد.

 • مال اکلوژن عرضی یا Transverse malocclusion

در اکلوژن عرضی، دندان‌ها انحراف دارند و یا بین پن‌های فک بالا و پایین اختلاف وجود دارد. اکلوژن عرضی نیز در دو سطح طبقه‌بندی می‌شود؛

مال اکلوژن کراس بایت خلفی یا Posterior crossbite malocclusion

اکلوژن کراس بایت خلفی، دندان‌های آسیای کوچک و بزرگ در پشت دندان‌های همتای خود قرار گرفته و درون دندان‌های فک پایین قفل می‌شوند.

اکلوژن بایت قیچی یا Scissor bite malocclusion

در مال اکلوژن بایت قیچی، سطوح دندان‌های مولر و پرمولر، با سطوح دندان‌های همتای خود برخورد می‌کنند.

 • اکلوژن عمودی یا Vertical malocclusion

در انواع مختلف مال اکلوژن عمودی، تنها در برخی مواقع و برخی از دندان‌های فک بالا و پایین با یکدیگر برخورد می‌کنند. مال اکلوژن عمودی نیز در دو سطح زیر طبقه‌بندی می‌شود؛

 اکلوژن اپن بایت یا Open bite malocclusion

در مال اکلوژن اپن بایت، وقتی فرد دهان خود را می‌بندد، دندان‌های فک بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند و با یکدیگر تماس پیدا نمی‌کنند.

مال اکلوژن اوربایت یا Overbite malocclusion

در این نوع از اکلوژن، پس از بستن دهان توسط بیمار، دندان‌های پیشین بالایی، بیشتر از یک‌سوم دندان‌های پیشین پایینی را پوشش می‌دهند.

مال اکلوژن

دلایل ایجاد مال اکلوژن

دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند سبب ایجاد اکلوژن شوند که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی از جمله رشد نادرست دندان‌ها و فک از دوران نوزادی، وجود برخی از نقص‌های مادرزادی از جمله شکاف لب یا کام و… می‌توانند سبب ایجاد انواع مختلف مال اکلوژن در سال‌های بعد شوند.

 • ازدست‌دادن دندان‌ها

از دیگر دلایل بروز مال اکلوژن می‌توان به از دست دادن دندان‌ها اشاره کرد که می‌تواند منشأ مادرزادی و یا پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات داشته باشد.

 • عادات بد دهانی

عادات بد دهانی از جمله مکیدن انگشتان دست، خوردن پستانک در کودکی برای مدتی طولانی و تنفس دهانی در شب می‌توانند از دیگر دلایل بروز بیماری مال اکلوژن باشند.

 • به‌وجودآمدن تومور در دهان یا فک
 • پر کردن دندان به روش نامناسب یا استفاده از روکش‌های غیراصولی
 • داشتن دندان‌قروچه
 • آسیب جدی به فک

مال اکلوژن

علائم رایج مال اکلوژن

از جمله علائم رایج اکلوژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

قرار نگرفتن دندان‌های جلویی فک بالا روی دندان‌های جلویی فک پایین

جلو بودن و بیرون‌زدگی دندان‌های فک بالا

کج بودن دندان‌ها به طوری که در هنگام بستن روی‌هم قرار نگیرند

شلوغی دندان‌ها و تراکم زیاد آن‌ها

وجود فاصله بین دندان‌ها

جابه‌جایی خط وسط دهان و دندان

نفس کشیدن از طریق دهان موقع خواب

مشکل در جویدن مواد غذایی

مشکلات مربوط به اوربایت، اندر بایت، اپن بایت

مال اکلوژن

عوارض اکلوژن دندان

عدم درمان مال اکلوژن دندان می‌تواند عوارض و مشکلات زیر را ایجاد کند؛

 • مشکلات مربوط به زیبایی‌شناختی

مال اکلوژن فیزیولوژی دهان و دندان و هارمونی طبیعی آن‌ها را برهم می‌زند. در نتیجه زیبایی صورت نیز مشکل پیدا می‌کند.

 • مشکلات مربوط به بهداشت دهان و دندان

در ناهنجاری اکلوژن دسترسی به همه قسمت‌های دهان و دندان اندکی سخت خواهد بود. در نتیجه نمی‌توانیم آن‌ها را به درستی تمیز کنیم و سبب ایجاد عفونت، پوسیدگی و دیگر مشکلات دندانی می‌شوند.

 • درد

از دیگر عوارض اکلوژن می‌توانیم به ایجاد درد از جمله سردرد اشاره کنیم.

 • دیگر مشکلات مربوط به سلامت

از دیگر مشکلات مربوط به اکلوژن می‌توان به مشکل در تنفس و گفتار اشاره کرد.

نحوه درمان اکلوژن

بهترین روش درمان اکلوژن، استفاده از ارتودنسی است. به این صورت که ابتدا شما به نزد یک متخصص ارتودنسی می‌روید و او پس از تشخیص میزان و شدت مال اکلوژن، روش درمان با ارتودنسی را به شما پیشنهاد می‌دهد. گاهی اوقات شدت ناهنجاری به حدی است که قبل از استفاده از ارتودنسی باید از جراحی برای درمانی قسمتی از ناهنجاری استفاده کنیم.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *