عوارض لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

لمینت پوشش نازک و ظریفی است که ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشد. لمینت کردن دندان‌ها، به قدری چهره را دلفریب و زیبا می‌کند که هر فردی وسوسه می‌شود توسط آن دندان‌ها را روکش کند.

لمینت با همه زیبایی‌ها و مزایایی که دارد ممکن است معایبی هم داشته باشد. آشنایی با خطرات و عوارض لمینت دندان باعث می‌شود فرد آگاهانه‌تر تصمیم بگیرد.

لمینت چیست؟

لمینت روکش نازکی است که همرنگ دندان‌ها بوده و همچون پوشش برای دندان عمل می‌کند. لمینت انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها گزینه‌ای برای زیبا و خاص نشان دادن دندان محسوب می‌شوند.

از سویی دیگر لمینت باعث می‌شود ایرادهای جزئی دندان‌ها برطرف شده و عملکرد دندان‌ را بهبود می‌بخشد زیرا بی‌نظمی‌های خفیف، شکستگی و ترک خوردگی دندان‌ها را برطرف می‌کنند.

لمینت‌های مورد استفاده به صورت پیش ساخته یا مستقیم هستند که روش ترمیمی دندان به شمار می‌روند و باعث افزایش زیبایی آن می‌شوند.

لمینت دندان که ابتدا برای بازیگران ساخته شده بود به تدریج چنان گسترش یافت که امروزه بسیاری از مردم عادی نیز از آن استقبال کرده‌اند. با وجود محبوبیت گسترده چنین روکش‌هایی نیاز است که با عوارض لمینت دندان نیز آشنا شد.

شایع‌ترین عوارض لمینت دندان چیست ؟

شایع‌ترین عوارض لمینت دندان

استفاده از روکش برای دندان‌ها می‌تواند جنبه درمانی و زیبایی داشته باشد اما همیشه چنین نیست. اطلاع از معایب لمینت دندان باعث می‌شود فرد آگاهانه‌تر تصمیم بگیرد و از قبل با شایع‌ترین عوارض آن که احتمال وقوع آن نیز کم نیست آشنا باشد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

رایج‌ترین خطرات لمینت دندان عبارتند از:

تغییر رنگ لمینت
یکی از معایب لمینت دندان، تغییر رنگ است. رنگ لمینت دندان‌ها با توجه به عوامل مختلف مانند رنگ پوست و مو، سن، جنسیت، رنگ سایر دندان‌ها و … انتخاب می‌شود تا جلوه زیبایی داشته باشد اما گاه با خوردن برخی از غذاها و یا استفاده از بعضی از نوشیدنی‌ها ممکن است لمینت‌ها لکه دار شوند.

افزایش سن، بیماری‌های دهان و دندان، شیوه‌های نادرست بهداشت دهان و … از عوامل دیگری هستند که برروی رنگ لمینت تاثیر می‌گذارند.

از بین بردن رنگ نامناسب یا برطرف کردن لکه‌ها از روی لمینت کاری ساده نیست که با مسواک زدن به راحتی برطرف شود. گزینه‌های درمانی برای تغییر رنگ لمینت دندان می‌تواند شامل روش‌های سفیدکردن دندان و باندینگ رزین کامپوزیت برای پوشاندن ناحیه لکه‌شده یا گاهی اوقات برای جایگزینی خود لمینت باشد.

شکستن، جدا شدن یا لب پر شدن
با وجود اینکه لمینت‌ها از مواد مقاوم و مستحکم ساخته می‌شوند اما گاه با اعمال فشار، ضربه‌ و حتی نگهداری نامناسب ممکن است شکسته، جدا یا لب پر شود و یا ترک بردارد.

خطرات لمینت دندان شکسته شده یا آسیب دیده طوری است که می‌تواند منجر به زخم شدن زبان، ایجاد ظاهر نامناسب، التهاب لثه و … شود بنابراین می‌بایست در اسرع وقت نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمود.

لمینت‌های معیوب شده گاه امکان تعمیر داشته و در برخی موارد ممکن است نیاز به تعویض آن‌ها باشد. استفاده از مسواک‌های نرم و خمیردندان‌های غیر ساینده، درمان بیماری‌هایی مانند دندان قروچه، ترک عادت جویدن اجسام سخت و … باعث برداشته شدن فشار از روی لمینت‌ها و حفظ دوام و ماندگاری آن‌ها می‌شود.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

عوارض لمینت دندان

حساسیت و درد دندان
با وجود اینکه لمینت جزو روش‌های کم تهاجمی محسوب می‌شود و نیاز به آماده سازی خاصی ندارد اما ممکن است در برخی از افراد نیاز به جرم گیری اولیه یا تراشیدن مینای دندان در حد چند میلی‌متر باشد که باعث تحریک شدن لثه شده و با قرار گرفتن لمینت بر روی آن تا حدودی منجر به حساسیت و درد دندان خواهد شد که موقتی و گذرا است.

پرهیز از خوردن و نوشیدن مواد غذایی بسیار سرد یا داغ، استفاده از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس، استفاده از فلوراید و … تا حدودی به کم شدن حساسیت و درد از عوارض‌های لمینت دندان کمک می‌کند.

تحریک و التهاب لثه
یکی از عوارض لمینت دندان، تحریک کردن لثه‌ها و ایجاد التهاب است. معمولا زمانی این اتفاق می‌افتد که لمینت‌ها به طور دقیق در جای خود نصب نشده‌اند یا اینکه ابعاد آن به خوبی تنظیم نشده است که در چنین حالتی بافت لثه توسط لبه‌های تیز یا نامناسب تحریک می‌شود.

برای جلوگیری از تحریک و التهاب لثه که ناشی از معایب لمینت دندان است می‌بایست به دندانپزشک مجرب و ماهر مراجعه کرد تا ضمن استفاده از بهترین برندها کار خود را با دقت انجام دهد.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

پوسیدگی و ایجاد بوی بد دندان‌ها
یکی از خطرات لمینت دندان، وقوع پوسیدگی و ایحاد بوی بد در دندان‌ها است. خود لمینت منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها و تشکیل پلاک بر روی آن نخواهد شد بلکه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به چنین اتفاقی می‌شود.

لمینت کردن به معنای ایجاد زیبایی و ظاهر یکدست همیشگی بر روی دندان‌ها نیست بلکه می‌بایست به طور جدی نکات بهداشتی را رعایت کرده و به مراقبت‌های بعد از لمینت پرداخت.

خطرات لمینت دندان در موارد نادر

خطرات لمینت دندان در موارد نادر 

اگر پروسه لمینت به دندانپزشک ماهر و با تجربه سپرده شود احتمال وقوع عوارض لمینت دندان به صفر کاهش می‌یابد اما با این حال در موارد بسیار خاص و نادر ممکن است چنین روکشی منجر به عفونت، آسیب عصبی یا واکنش‌های آلرژیک شود به همین دلیل دندانپزشکان قبل از هرگونه اقدامی درباره سلامت بیمار و وضعیت روحی و جسمانی وی تحقیق خواهند کرد.

روکش کردن دندان‌ها در کودکان و زنان باردار در صورت ضرورت در شرایط بسیار خاص و ویژه انجام می‌شود تا هر دو گروه از مضرات لمینت دندان در امان باشند.‌

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

توصیه‌‌ای برای در امان ماندن از عوارض لمینت دندان

توصیه‌‌ای برای در امان ماندن از عوارض لمینت دندان

مضرات لمینت دندان به طور قطع در همه افراد اتفاق نمی‌افتد. لمینت کردن دندان‌ها یکی از روش‌های رایج برای ترمیم و افزایش زیبایی است که اگر به طور دقیق و با استفاده از بهترین مواد انجام شود نتایج ایده‌آلی خواهد داشت.

بهتر است افراد از لمینت دندان استفاده کنند که واقعا مشکلی در دندان‌های آن‌ها وجود دارد که لمینت به عنوان بهترین و آخرین گزینه ممکن معرفی شود.

برای ایجاد زیبایی در دندان‌های سالم به جز لمینت شیوه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان در این مورد با دندانپزشک مشورت کرد تا آسیب کمتری به دندان‌ها وارد شده و از بروز هرگونه عارضه جلوگیری شود.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال آریل واقع در نیاوران، در محیطی کاملا مجهز و استریل شرایطی را فراهم آورده است تا متقاضیان زیبایی به دندان‌های خود رسیدگی کرده و از بهترین خدمات برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها بهره‌مند شوند.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *