مراحل ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

ایمپلنت راهی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که باعث می‌شود فرد زیبایی و سلامت خود را مجدد به دست آورد. ایمپلنت از طریق جراحی درون استخوان فک قرار می‌گیرد در نتیجه همیشگی بوده و ظاهری کاملا طبیعی دارد.

تک تک مراحل ایمپلنت دندان بسیار مهم است زیرا باید با دقت و اصولی انجام شود تا بیمار از عوارض بعدی در امان مانده و رضایت وی جلب شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان پروتزی است که دارای پایه فلزی و روکشی از جنس دندان مصنوعی بوده و جایگزین ریشه دندان از دست رفته می‌شود. ایمپلنت را می‌توان تنها برای یک دندان یا برای مجموعه‌ای از دندان‌های از دست رفته استفاده کرد.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

ایمپلنت که دندان پروتزی محسوب می‌شود با ایجاد یک پایه قوی و محکم درون استخوان فک قرار گرفته خواهد شد تا به استخوان‌های اطراف جوش خورده و آمادگی نگه داشتن تاج را پیدا کند.

دندانپزشک ابتدا شرایط بیمار را بررسی می‌کند و در صورتیکه واجد شرایط باشد توصیه خواهد کرد تا بیمار با روش ایمپلنت دندان‌های از دست رفته را بازیابد. کسانی می‌توانند ایمپلنت کنند که شرایط زیر را دارا باشند:

• باردار نبودن
• نداشتن بیماری‌های روانی
• داشتن تراکم استخوان کافی
• نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
• بالاتر بودن سن دختران از 16 سال و در پسران 18 سال
• نداشتن بیماری‌های خاص مانند بیماری قلبی، سرطان، دیابت و …

با اطمینان از شرایط دندانپزشک اقدامات لازم را آغاز خواهد کرد. کسانی که می‌توانند ایمپلنت انجام دهند طبیعی است که بخواهند بدانند مراحل ایمپلنت دندان چگونه است که این بخش از مقاله راهنمایی کاملا جامع از مراحل کاشت ایمپلنت دندان را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

هر یک از مراحل ایمپلنت دندان بسیار دقیق و جزئی هستند بنابراین می‌بایست توسط دندانپزشک ماهر و مجرب انجام شوند. مراحل پروتز ایمپلنت دندان با توجه به شرایط و وضعیت بیمار در همه افراد یکسان نیست که ممکن است در فردی بیشتر و در فرد دیگر کمتر باشد که در ادامه همه مراحل و گام‌ها از صفر تا صد شرح داده شده‌ است:

معاینه و مشاوره توسط دندانپزشک
معاینه فک و دندان‌ها اولین گام از مراحل کاشت ایمپلنت دندان است. در بررسی‌ها مشخص خواهد شد که چه تعداد از دندان‌ها نیازمند ایمپلنت است و اگر نیاز به ترمیم و درمان دیگر باشد پزشک شما را به طی مراحلی دیگر ارجاع خواهد داد.

کشیدن ریشه و یا دندان قبل
برای انجام ایمپلنت نباید ریشه‌ یا باقی مانده‌ای از دندان قبلی در لثه‌ها وجود داشته باشد بنابراین دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان‌های خراب و خارج کردن ریشه‌های باقی مانده خواهد کرد. در صورتیکه ایمپلنت فوری باشد اقدامات بعدی در زمانی کوتاه انجام خواهد شد و اگر قرار بر کاشت ایمپلنت سنتی باشد با ایجاد فاصله مراحل بعدی آغاز خواهد شد.

کاشت فیکسچر
در گام بعدی از مراحل پروتز ایمپلنت دندان شکافی روی لثه ایجاد خواهد شد تا پایه ریشه دندان داخل آن کار گذاشته شود که به آن فیکسچر می‌گویند. مرحله کاشت فیکسچر بسیار مهم و سخت است که می‌بایست بیمار و دندانپزشک نهایت همکاری با یکدیگر را داشته باشند.

پیوند استخوان و فیکسچر
در مراحل جراحی ایمپلنت دندان پیوند استخوان و فیکسچر برای همگان یکسان نیست زیرا با توجه به صلاحدید پزشک و ویژگی‌های بیماران انجام می‌شود.

اگر استخوان فک تراکم لازم و اولیه را برای کاشت داشته باشد نیازی به پیوند نخواهد بود در غیر این صورت به دلیل نداشتن تحمل فشار کاشت ایمپلنت با شکست مواجه خواهد شد. در چنین حالتی برای موفقیت آمیز بودن عمل جراحی می‌بایست مواد مصنوعی یا طبیعی جایگزین استخوان‌های بیمار شوند.

قالب گیری و نصب اباتمنت
هنگامی که استخوان فک، پایه ایمپلنت را به طور کامل در بر گیرد و فیکسچر در جای خود ثابت شود می‌توان نسبت به قالب گیری و نصب اباتمنت اقدام کرد. ایمپلنت دارای پایه فلزی و تاج است که اباتمنت میان این دو قرار گرفته است که ممکن است با جراحی در جای خود نصب شود تا بازسازی بافت لثه برای تاج آسان‌تر شود.

کاشت تاج موقت
در این مرحله تاجی بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد موقتی بوده که از نظر رنگ و شکل ظاهری کاملا مطابق سایر دندان‌ها است. کاشت تاج موقت به کمک چسب‌های مخصوص انجام می‌شود که تا مدت زمان خاصی توانایی نگهداری روکش موقت را دارد.

کاشت تاج دائمی
مراحل کاشت ایمپلنت دندان به شکل سنتی با نصب روکش دائمی پایان می‌یابد. عموما نصب تاج دائمی پس از 4 تا 6 هفته انجام می‌شود که در آن از چسب دائم استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

نکات مهم در مراحل ایمپلنت دندان

نکات مهم در مراحل ایمپلنت دندان

نحوه کاشت ایمپلنت دندان در افراد مختلف با توجه به ساختار، قطر، طول پایه و شکل متفاوت است بنابراین دندانپزشک ممکن است از ایمپلنت اندواستیل، ایمپلنت ساب پریو استیل، ایمپلنت دندان یک مرحله‌ای یا ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای استفاده کند. هر یک از روش‌ها مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند که بهتر است به تجربه و تخصص پزشک اعتماد کرد.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان باید به طور دقیق و اصولی انجام شوند اما به جز آن نیازمند همکاری بیمار برای رعایت مراقبت‌های قبل و بعد است.

قبل از اقدام به ایمپلنت دندانپزشک دهانشویه، آنتی بیوتیک و مسکن تجویز خواهد کرد که باید در موعد مقرر مصرف شود. برای موفقیت آمیز بودن جراحی پس از انجام مراحل پروتز ایمپلنت دندان بهتر است:

1. از خوردن و آشامیدن مواد غذایی و مایعات بسیار سرد و گرم خودداری شود
2. پس از کشیدن بخیه‌ها، دهان با مسواک و دهانشویه مناسب تمیز شود
3. تا 72 ساعت از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری شود
4. برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نشود
5. از تف و فین کردن خودداری شود
6. گاز استریل به موقع تعویض شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

عدم انجام مراقبت‌ها می‌تواند باعث عفونت، عدم ترکیب ایمپلنت با استخوان، خروج ایمپلنت از جای خود، کاهش عمر ایمپلنت و درد و نارسایی عملکرد شود در نتیجه فقط عملکرد دندانپزشک در رعایت مراحل جراحی ایمپلنت دندان مهم نیست بلکه بیمار نیز در آن نقش دارد.

مراحل ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *