دندان مصنوعی در کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید سعیدیان

دندان‌های مصنوعی، یک راه برای بازگشت به لبخندی زیبا و طبیعی برای کسانی که دندان ندارند، ارائه می‌دهند. این فناوری، علاوه بر بهبود ظاهر لبخند، تأثیرات مثبتی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد دارد.

با استفاده از دندان‌های مصنوعی، افراد قادر به تجربه لبخندی زیبا و طبیعی می‌شوند..در ادمه محتوا با ما همراه باشید تا انواع دندان مصنوعی و طریقه نگهداری از آن‌را به طور کامل برایتان توضیح داده‌ایم.

چه کسانی باید دندان مصنوعی بگذارند؟

بعضی از افرادی که به دندان مصنوعی نیاز دارند عبارتند از:

1. افرادی که دندان‌های طبیعی خود را به دلیل پوسیدگی شدید، شکستگی، ترمیم ناکام، عفونت‌های دندانی یا بیماری لثه از دست داده‌اند.
2. افرادی که دندان‌های خود را به علت ضربه قوی، صدمه جدی یا تصادفات از دست داده‌اند.
3. افرادی که به دنیا با نقص‌های تولیدی در دندان‌های خود آمده‌اند، مانند عدم رشد یک یا چند دندان.
4. افرادی که بیماری‌های فرعی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ایمنی و مشکلات سیستمیک دیگری دارند که می‌تواند به پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری لثه منجر شود و نیاز به دندان مصنوعی داشته باشند.
5. افرادی که به دندان‌های مصنوعی جهت ترمیمات زیبایی و بهبود ظاهر دندان‌هایشان نیاز دارند.
مهم است برای تشخیص و تعیین نیاز به دندان مصنوعی، بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید که می‌تواند بر اساس وضعیت دندان‌ها و شرایط شما، توصیه‌های مناسب را ارائه دهد.

انواع دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی

به طور کلی، دندان‌های مصنوعی را می‌توان به سه دسته اصلی زیر تقسیم کرد:

1. دندان‌های مصنوعی کامل (Complete Dentures):
این نوع دندان مصنوعی شامل دندان‌های بالا و پایین دهان است و به طور کامل جایگزین دندان‌های طبیعی می‌شود. دندان‌های مصنوعی کامل معمولاً از پلاستیک آکریلیک ساخته می‌شوند و به یک پروتز دهانی چسبانده می‌شوند. این نوع دندان مصنوعی معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند.

2. دندان‌های مصنوعی تکه‌ای (Partial Dentures):
دندان‌های مصنوعی تکه‌ای معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند که فقط برخی از دندان‌های طبیعی از دست رفته‌اند. آن‌ها شامل قاب و صفحاتی هستند که دندان‌های مصنوعی را در مکان مناسب قرار می‌دهند و به دندان‌های باقی‌مانده متصل می‌شوند. دندان‌های مصنوعی تکه‌ای می‌توانند به صورت قابل تنظیم باشند و به دندان‌های باقی‌مانده محکم شوند.

3. دندان‌های مصنوعی ثابت (Fixed Dentures):
دندان‌های مصنوعی ثابت به طور دائم به استخوان فک یا دندان‌های باقیمانده متصل می‌شوند. این نوع دندان‌های مصنوعی شامل تاج‌ها، پل‌ها و ایمپلنت‌ها است. تاج‌ها دندان‌های مصنوعی سفت و محکمی هستند که بر روی دندان طبیعی یا ایمپلنت قرار می‌گیرند.

پل‌ها دندان‌های مصنوعی هستند که به دندان‌های باقیمانده متصل می‌شوند و در فضای خالی بین دندان‌ها قرار می‌گیرند. ایمپلنت‌ها دندان‌های مصنوعی هستند که به استخوان فک یا فک بالا و پایین متصل می‌شوند و یک پایه ثابت برای دندان‌های مصنوعی فراهم می‌کنند.

با توجه به نیازها و شرایط خاص شما، دندانپزشک شما می‌تواند نوع مناسبی از دندان مصنوعی را برای شما توصیه کند و راهنمایی کند.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

پروتزهای یک راه حل مناسب برای دندان های از دست رفته هستند

پروتزهای یک راه حل مناسب برای دندان های از دست رفته هستند

یک پروتز جزئی انعطاف پذیر و قابل جابجایی هستند که شامل یک ردیف دندان مصنوعی متصل به یک پایه رزین شفاف و نرم می باشند. این دندان های مصنوعی برای بسیاری از دندان های از دست رفته در فک بالا یا پایین جایگزین مناسبی هستند.

انها معمولا برای جایگزینی دندان های جلو استفاده می شوند، اما در صورت لزوم می توانند برای جایگزینی دندان های پشت نیز استفاده شوند.پروتز کامل نیاز به کشیدن تمام دندان های طبیعی بیمار از قوس دندان دارد. تنها عیبی که برای آنها می توان در نظر گرفت تمیزکردن هر روز آنهاست.

مزایا استفاده دندان مصنوعی

مزایا استفاده دندان مصنوعی

استفاده از دندان مصنوعی برخی مزایا و فواید زیر را داراست:

1. بهبود کیفیت زندگی: دندان‌های مصنوعی به شما اجازه می‌دهند که به طور طبیعی صحبت کنید، بخندید و غذا بخورید. با بازگرداندن توانایی بالقوه خوردن به شما، کیفیت زندگی شما بهبود می‌یابد و از ایجاد محدودیت‌های روزمره جلوگیری می‌شود.

2. حفظ ساختار صورت: دندان‌های مصنوعی، خطوط صورت شما را حفظ می‌کنند و از فرسایش استخوان فک جلوگیری می‌کنند. این موضوع می‌تواند به حفظ جوانی و طبیعیت ظاهر صورت شما کمک کند.

3. افزایش اعتماد به نفس: داشتن دندان‌های مصنوعی، به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد. شما می‌توانید با خیال راحت‌تر به ارتباط با دیگران بپردازید و در فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای خود اطمینان بیشتری داشته باشید.

4. ترمیم و قراردادن درمانی: به شما کمک کنند تا دندان‌های آسیب دیده، شکسته یا عفونی را جایگزین کنید. این نوع دندان‌ها می‌توانند بهبودی در عملکرد دهانی شما و ترمیمات درمانی را فراهم کنند.

5. مقاومت و دوام: دندان‌های مصنوعی معمولاً مقاوم و دارای دوام بالایی هستند. با رعایت مراقبت‌های لازم و به دنبال کنترل منظم دندانپزشکی، می‌توانند برای مدت طولانی دراز به شما خدمت کنند.

توجه داشته باشید که هر فرد و شرایط خاصی دارد و مزایا و معایب استفاده از دندان مصنوعی برای هر شخص ممکن است متفاوت باشد. برای تصمیم‌گیری صحیح و مناسب، مشورت با دندانپزشک خود می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

معایب استفاده دندان مصنوعی

معایب استفاده دندان مصنوعی

بعضی از معایب استفاده از دندان مصنوعی عبارتند از:

1. احساس ناخوشایندی یا عدم راحتی در دهان
2. احتمال وجود عفونت‌ها یا التهاب‌های لثه
3. امکان خراشیدگی یا شکستگی دندان‌های مصنوعی
4. نیاز به تعمیر و تغییر مداوم
5. محدودیت‌هایی در نوع غذاهای قابل مصرف
6. نیاز به مراقبت دقیق و نظافت منظم
7. هزینه‌های مالی برای تهیه و نگهداری دندان‌های مصنوعی

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

جمع بندی

دندان های مصنوعی، و به ویژه انهایی که توسط ایمپلنت های دندانی پشتیبانی می شوند، در سال های اخیر از نظر زیبایی شناسی و عملکرد، به لطف دندانپزشکی زیبایی معاصر، راه طولانی را در پیش گرفته اند.

دندان مصنوعی و ایمپلنت ها از همان مواد دندان های واقعی ساخته نشده اند، اما بسیار طبیعی به نظر می رسند. در ابتدا، شما می توانید احساس متفاوتی از انها داشته باشید. اما با گذشت زمان راحت خواهید شد.

ما طیف گسترده ای از خدمات دندانپزشکی ، از ایمپلنت های دندانی گرفته تا زیبایی دندان تا جراحی لثه را به انجام می رسانیم.

دندانپزشک های ماهر ما از تجهیزات پیشرفته برای ارائه مراقبت های دندانپزشکی استفاده می کنند.اگر قصد انجام دندان مصنوعی و کلیه خدمات دندانپزشکی دارید می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *