ارتودنسی دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید سعیدیان

اگر دندان‌های کج و نامتقارن دارید و یا دندان‌هایی دارید که فاصله زیادی از یکدیگر دارند، بهترین روش درمانی آن، ارتودنسی دیجیتال خواهد بود. ارتودنسی دیجیتال یکی دیگر از کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال است که به کمک تجهیزات و ابزارهای پیشرفته صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، ارائه خدمات مربوط به ارتودنسی دیجیتال است. ارتودنسی دیجیتال دقت انجام کار را بالا می‌برد و خطای ممکن نیز کمتر می‌شود.

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

در روش قدیمی برای نصب ارتودنسی، ابتدا به کمک مواد مختلفی، از وضعیت دهان و دندان‌های فرد، قالب گیری 1 انجام می‌دادند. قالب گیری چند ساعت طول می‌کشید و اغلب بیماران، توانایی نگه داشتن طولانی مدت دهان خود به یک وضعیت را نداشتند و با حرکت دندان‌ها، اشکالاتی در ساختار قالب ایجاد می‌شد. در نهایت ارتودنسی نیز با خطای بالا صورت می‌گرفت. همچنین روش سنتی و قدیمی نصب ارتودنسی قابل پیش‌بینی نبود و معلوم نبود که فرم نهایی دندان بیمار به چه شکلی درمی‌آمد.

ارتودنسی دیجیتال به کمک ابزارها و تجهیزات پیشرفته، این مشکلات را حل کرده است. به این صورت که دندانپزشک با استفاده از اسکنر سه بعدی، از دهان و دندان فرد بیمار اطلاعات دقیقی دریافت می‌کند. سپس دستگاه شبیه ساز سه بعدی، به طور دقیق قالبی تهیه کرده و ارتودنسی از روی این قالب طراحی می‌شود. دقت این کار بالا بوده و خطای کمتری دارد.

تکنولوژی های مدرن در ارتودنسی:

تکنولوژی های مدرن در ارتودنسی

ارتودنسی دیجیتال نیز به دو روش ثابت و متحرک انجام می‌شود؛ ولی در ارتودنسی دیجیتال از ابزار و تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای نیز استفاده می‌کنند که از جمله می‌توان به اسکنر، اشعه AcceleDent، TAD، لیزر و… اشاره کرد. همان‌طور که گفتیم، برخی افراد نمی‌توانند مواد قالب‌گیری را در دهان خود نگه دارند و به همین ارتودنسی دیجیتال می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. به این صورت که دستگاه اسکنر از همه قسمت‌های دهان و دندان فرد، اطلاعات و تصاویر بسیار دقیق ثبت کنید.

در ارتودنسی دیجیتال از اشعه AcceleDent استفاده می‌شود. این اشعه سرعت حرکت دندان‌ها را تا حدود 50 درصد زیادتر می‌کند و به این صورت، روند و پروسه درمانی کوتاه‌تر می‌شود. در ارتودنسی دیجیتال از ابزار TAD برای بستن فضای ایمپلنت و تنظیم دندان‌های آسیا استفاده می‌شود که انجام بسیار عملیات مربوط به ایمپلنت را راحت‌تر می‌کند.

استفاده از براکت‌های دیمون در روش ارتودنسی دیمون، یکی از کاربردهای دیگر ارتودنسی دیجیتال است.  براکت‌های دیمون اصطکاک و فشار کمتری روی دندان‌ها وارد کرده و در عین حال سرعت حرکت دندان‌ها را بالا می‌برد. ضمن این‌که براکت‌ها، به راحتی باز و بسته شده و نیازی به مراجعه زیاد به مطب دندانپزشک، حین نصب براکت‌های دیمون ندارید.

در ارتودنسی دیجیتال از لیزر نیز برای انجام برخی درمان‌ها استفاده می‌کنند. گاهی اوقات بافت لثه روی دندان در حال رشد قرار می‌گیرد و برای نصب براکت‌های ارتودنسی، باید بافت لثه از بین برود. در این شرایط برای از بین بردن بافت لثه که روی دندان قرار دارد، از لیزر استفاده می‌شود. لیزر از ایجاد عفونت، تورم و خون‌ریزی لثه جلوگیری می‌کند. در ارتودنسی دیجیتال، گاهی اوقات از دوربین‌های کوچک استفاده می‌کنند تا موقعیت دقیق دندان‌ها و زاویه آن‌ها مشخص شود. این دوربین‌ها به نصب دقیق براکت‌های ارتودنسی کمک خواهند کرد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

مزیت های ارتودنسی دیجیتال چیست ؟

مزیت های ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال مزایای زیادی دارد و به همین دلیل سبب شده که استفاده از این روش بین دندانپزشکان محبوبیت پیدا کند. از جمله مزایای ارتودنسی دیجیتال می‌توان به طول درمان کوتاه‌تر آن و صرفه جویی در وقت و هزینه بیمار اشاره کرد. از آنجایی که نتایج درمان دندان‌ها به کمک ارتودنسی دیجیتال، دقیق و قابل پیش‌بینی است، در نتیجه درمان دندان‌ها نیز به صورت دقیق و با کیفیت بالا انجام می‌شود. از طرف دیگر به دلیل استفاده از تجهیزات و ابزار پیشرفته، خطای درمان دندان نیز کاهش پیدا کرده و سرعت درمان افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

روند درمانی ارتودنسی دیجیتال :

مراحل انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

اولین مرحله از مراحل ارتودنسی دیجیتال، مشاوره دندانپزشک متخصص است. دندانپزشک باید تمامی شرایط درمان به کمک ارتودنسی دیجیتال را برای بیمار شرح دهد. سپس به کمک اسکنر سه بعدی، وضعیت دقیق دهان و دندان‌ها را بررسی می‌کند. به کمک این تصاویر، مشخص می‌شود که کدام دندان‌ها نیاز به کشیدن داشته و کدام دندان‌ها نیاز به عصب‌کشی یا انجام درمان‌های دیگر دارند.

دندانپزشک متخصص، همچنین از عکس‌های دو بعدی و سه بعدی برای آنالیز استخوان فک استفاده می‌کند. در نهایت دندانپزشک مدل سه بعدی از وضعیت دندان‌ها در کامپیوتر طراحی می‌کند. نرم افزار مخصوص ارتودنسی دیجیتال، فیلمی کوتاه از وضعیت بیمار قبل و بعد از درمان تهیه می‌کند. این نرم افزار، همچنین طول دوره درمان و نحوه آن را تا حدودی پیش‌بینی می‌کند. در نهایت، بر اساس وضعیت دهان و دندان بیمار، روش ثابت و متحرک نصب ارتودنسی دیجیتال انتخاب می‌شود. پس از پایان نصب ارتودنسی دیجیتال، از ریتینر را نگهدارنده برای نگه‌داری ارتودنسی استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

هزینه ارتودنسی دیجیتال

عوامل مختلفی بر روی هزینه ارتودنسی دیجیتال تأثیر می‌گذارند که از جمله می‌توان به ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی، جنس براکت‌های ارتودنسی، وضعیت فک، تعداد دندان‌هایی که به ارتودنسی نیاز دارند و… اشاره کرد. ولی به طور کلی ارتودنسی دیجیتال با استفاده از ابزار و تجهیزات پیشرفته، روند درمان را برای بیمار سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال :

انجام ارتودنسی به شیوه دیجیتال

برای انجام ارتودنسی به شیوه مدرن و با کمک تجهیزات دیجیتال لازم است به کلینیکی مجهز مراجعه و نزد یک پزشک حاذق بروید. بسیاری از دندانپزشکان با شیوه های مدرن برای ارتودنسی آشناییت ندارند و تجهیزات لازم برای این کار را در کلینیک خود فراهم نکرده اند.

اگر به دنبال کلینیکی مجهز با ابزارهای به روز دیجیتال هستید ما به شما کلینیک دکتر وحید سعیدیان را معرفی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد سایت آریل دنتال شوید و با تماس بگیرید.

سخن پایانی

همان‌طور که فهمیدید، یکی از کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال، استفاده از ارتودنسی دیجیتال است که در مقایسه با روش‌های سنتی نصب ارتودنسی از راحتی بیشتری برخوردار است. به‌طوری‌که بیمار در طول درمان، از راحتی بیشتری برخوردار بوده و درد کمتری احساس خواهد کرد. ضمن این‌که خطای ارتودنسی دیجیتال نیز کمتر است. برای نصب ارتودنسی به روش دیجیتال، می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل مراجعه کنید.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *