مراقبت بعد از جراحی فک

در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی را راجع به مراقبت بعد از جراحی فک در اختیارتان قرار بدهیم. عمل جراحی فک یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که برای اعمال تغییرات در ناحیه صورت و فک انجام می‌شود. مراقبت‌های بعد از این عمل به شدت اهمیت دارد. بخش زیادی از نتیجه عمل وابسته به مراقبت بعد از جراحی فک است. اگر در این خصوص نکات مهم را رعایت نکنید، قطعا عوارض عمل شما را دچار دردسر خواهد کرد. به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در این مقاله به طور کامل اطلاعاتی در خصوص مراقبت بعد از جراحی فک ارائه کنیم.

پس همراه ما باشید تا 10 نکته مهم مراقبت بعد از جراحی فک را مطالعه کنید.

مروری بر 10 مراقبت بعد از جراحی فک

1. استفاده از کمپرس یخ

تورم و درد پس از عمل جراحی فک کاملا طبیعی است! استفاده از کمپرس یخ بعد از عمل جراحی فک می‌تواند به بهبود و کاهش درد و تورم کمک کند. کمپرس یخ با تحریک عروق به کاهش جریان خون کمک می‌کند، این کاهش جریان خون تورم و التهاب را کاهش داده و درد ناشی از آن را کم می‌کند.

یخ باعث می‌شود که منطقه عمل، درد کمتری را تجربه کند. اگر کمپرس آماده یخ در دسترستان نیست، می‌توانید یک کیسه فریزر را برداشته و داخل آن را چند قطعه یخ بریزید. پس از این کار باید یک پارچه حوله‌ای برداشته و کیسه یخ را داخل آن قرار دهید تا دچار آسیب پوستی نشوید. قرار دادن مستقیم یخ بر سطح پوست ریسک آسیب پوستی را ایجاد می‌کند.

مراقبت بعد از جراحی فک

2. استفاده از داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب بعد از عمل جراحی فک

استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد التهاب پس از عمل جراحی فک اهمیت بسیار زیادی دارد. آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی پس از جراحی، تجویز یم‌شوند و باید به موقع مصرف آن را آغاز کنید. آنتی بیوتیک‌ها با کنترل عفونت‌های موجود پس از عمل، می‌توانند بهترین نتیجه از جراحی را ایجاد کنند. عمدتاً در روزهای اول پس از عمل، پزشک معالج ممکن است به شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز کند تا احتمال عفونت را کاهش دهد.

همچنین، داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش درد و التهاب‌های پس از عمل مفید هستند. اما مهم است که همیشه دستورات پزشک را رعایت کنید و داروها را به دقت و به موقع مصرف کنید. پس حتما به تجویز پزشک و مطابق با همان دستورالعمل اقدام کنید.

3. تغذیه بعد از عمل جراحی فک

یکی از دغدغه های مهم افراد پس از عمل جراحی فک، مربوط به تغذیه است. معمولا تغذیه مناسب پس از جراحی فک بسیار اهمیت دارد، زیرا برای بهبود سریعتر و به حداقل رساندن مشکلات مرتبط با عمل، بدن نیاز به تغذیه مناسب دارد. به همین دلیل مراقبت بعد از جراحی فک، وابسته به این بخش ماجرا است. در این مرحله، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران از مواد غذایی آبکی استفاده کنند.

در روزهای ابتدایی تا زمان تجویز پزشک، باید حتما مایعات مفید مصرف کنید. پس از کسب اجازه از پزشک، می‌توانید غذاهای نرم و پوره شده را امتحان کنید.  استفاده از مواد غذایی مفید، طبیعی و نرم، می‌تواند دوران نقاهت شما را کوتاه‌تر کند. مصرف کرفس و آناناس برای شما مفید خواهد بود.

مراقبت بعد از جراحی فک

4. توجه به توصیه های پزشک بعد از عمل جراحی فک

بعد از هر عمل جراحی، توجه به مراقبت‌ها ضروری است. به همین دلیل لازم است تا مراقبت بعد از جراحی فک را جدی بگیرید. جراحی فک، باید با اشراف به دوران نقاهت آن انجام شود. توجه به توصیه های پزشک متخصص اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل باید به این توصیه‌ها توجه داشته باشید.

توصیه های پزشک معمولا شامل استراحت کافی، مصرف داروهای تجویز شده در زمان مشخص، رعایت رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از فعالیت‌های سنگین که ریسک خونریزی محل جراحی را افزایش می‌دهند، از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

5. ممنوعیت مصرف برخی داروها بعد از عمل جراحی فک

یکی دیگر از مواردی که به عنوان مراقبت بعد از جراحی فک شناخته می‌شود، ممنوعیت مصرف برخی داروها است. یادتان باشد که مصرف برخی داروها پس از جراحی‌های تهاجمی، ممنوع است. به عنوان مثال، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل آسپرین یا ایبوپروفن باید با احتیاط انجام شود، زیرا این داروها ممکن است شما را دچار خونریزی پس از عمل کنند.  همچنین، برخی داروها ممکن است تداخلات دارویی خطرناکی ایجاد کنند. به همین دلیل باید دقیقا مطابق با دستورات پزشک متخصص اقدام کنید.

6. عدم مصرف الکل و دخانیات  بعد از عمل جراحی فک

پس از جراحی فک، عدم مصرف الکل و دخانیات ضروری است. الکل می‌تواند تأثیر منفی بر روند بهبودی داشته باشد، زیرا ممکن است با عملکرد سیستم ایمنی بدن مداخله کرده و بهبودی را کند کند. همین موضوع موجب طولانی شدن دوران نقاهت می‌شود و ریسک بروز عفونت را افزایش می‌دهد. مصرف دخانیات می‌تواند باعث مشکلاتی مثل خونریزی و تورم در محل عمل شده و مشکلات مختلفی را ایجاد کند.

مراقبت بعد از جراحی فک

7. رعایت اصول بهداشتی مطابق با توصیه پزشک

یکی از مواردی که به عنوان مراقبت بعد از جراحی فک گفته می‌شود، رعایت بهداشت است. پس از عمل جراحی فک، رعایت اصول بهداشتی به شدت در نتیجه مطلوب عمل تاثیرگذار است. پزشک شما ممکن است توصیه‌های خاصی برای مراقبت پس از عمل داشته باشد.  این  موارد شامل استفاده از داروهای تجویز شده، عدم مصرف برخی غذاها، توجه به شست و شوی منظم دهان، رسیدگی به محل زخم مطابق با توصیه پزشک و موارد این‌چنینی است. به همین دلیل لازم است تا هوشمندانه تمام نکاتی که توسط پزشک گفته می‌شود را رعایت کنید.

8. عدم تحمیل فشار بعد از عمل جراحی فک

بعد از عمل جراحی فک، عدم تحمیل فشار به منطقه عمل بسیار حیاتی است. معمولا بنابر نوع جراحی فک و شدت تغییرات فکی، پزشک متخصص محدودیت‌هایی را لحاظ می‌کند. گاهی تنها پانسمان و فیکس کردن فک مورد نیاز است و در برخی مواقع، ایجاد سیم پیچی کردن فک برای عدم تغییر در نتیجه عمل ضروری است. به همین دلیل شما باید بدون هرگونه فشار بر روی فک یا بدن‌تان دوران نقاهت را بگذرانید. عدم تحمیل فشار، در تمام سطوح مورد نیاز است. برای مثال کارهای سنگین روزانه، ورزش های سنگین، تحرک نامناسب و فشار به فک برای صحبت کردن یا اقدام این‌چنینی از جمله مواردی است که باید مدنظر داشته باشید.

9. شست و شوی دهان با آب نمک (محلول سدیم کلراید) بعد از عمل جراحی فک

توجه به مراقبت بعد از جراحی فک، همیشه پیچیده و سنگین نیست! گاهی این مراقبت محدود به شست و شوی دهان با آب نمک می‌شود. پس از عمل جراحی فک، شست و شوی دهان با آب نمک (محلول سدیم کلراید) می‌تواند به بهبودی و بازیابی سریعتر کمک کند. کاهش روزهایی که ریسک عفونت در محل جراحی وجود دارد، به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از عمل مشاهده کنید.

شست و شوی دهان با آب نمک کمک می‌کند تا بتوانید به کنترل عفونت، کاهش تورم و التهاب محل عمل کمک ‌کنید. برای شست و شوی دهان با آب نمک، یک فنجان آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید تا نمک کاملا حل شود. سعی کنید از آب جوشیده تمیز استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر، خرید سرم های مخصوص شست و شو بهترین گزینه است تا بدون ریسک آلودگی از آن استفاده کنید.

10. فعالیت سنگین بعد از عمل جراحی فک ممنوع

پس از عمل جراحی فک، فعالیت‌های سنگینی مانند ورزش‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن آن‌ها ممنوع است. انجام هر کدام از این اقدامات می‌توانند منجر به فشار در محل جراحی شود. ریسک بروز خونریزی، پاره شدن بخیه و موارد این‌چنینی می‌تواند موجب بروز اختلال در سرعت بهبودی شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به منظور رعایت مراقبت بعد از جراحی فک، حداقل به مدت دو هفته استراحت کنید و تنها با تحرک ساده و پیاده روی در خانه کارتان را شروع کنید تا بهترین تنیجه از عمل را مشاهده کنید.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *