ترمیم دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

ترمیم دندان روشی برای نگهداری از بقایای سالم دندان است که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. هر یک از روش‌های ترمیم‌ هدفی ویژه را دنبال کرده و کارایی خاصی دارند در نتیجه می‌بایست مناسب‌ترین روش به کار برده شود.

برای شناخت انواع روش‌های ترمیم دندان‌های تخریب شده و آسیب دیده با این بخش از مقالات سایت آریل دنتال همراه بمانید.

 ترمیم دندان چیست ؟

ترمیم یکی از خدمات دندانپزشکی است که قسمت‌های شکسته و پوسیده شده را بازسازی کرده و یا از دندان‌های جایگزین استفاده می‌کند. ترمیم کردن دندان باعث ایجاد زیبایی در چهره شده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

بنابراین فرد با دندان‌های سالم می‌تواند لبخندی زیبا داشته و هنگام خوردن و آشامیدن احساس خوبی داشته باشد. ترمیم برای همه دندان‌ها انجام می‌شود اما روش‌های مختلفی دارد که می‌بایست از روش مناسب استفاده کرد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

انواع روش‌های ترمیم دندان و کاربردهای آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود:

روش‌های ترمیم دندان و کاربردهای آن‌ها

ترمیم مستقیم
ترمیم دندان به شکل مستقیم در واقع همان پر کردن است. مواد به کار رفته برای پر کردن حفره‌های دندان جنس و کیفیت‌های متفاوتی دارند که بنا به صلاحدید دندانپزشک، سقف تعهدات بیمه و گاه میزان بودجه بیمار نوع آن انتخاب خواهد شد.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

پر کردن دندان به دلایل پوسیدگی (خرابی)، شکستگی و ترک خوردگی انجام می‌شود. البته پر کردن دندان برای حفره‌های کوچک استفاده می‌شود. روش‌های مستقیم پر کردن دندان عبارتند از:

• آمالگام نقره:

آمالگام‌ها نقره‌ای رنگ هستند که از ترکیب جیوه، نقره، قلع، روی و مس ساخته شده‌اند و معمولا برای دندان‌های عقبی استفاده می‌شوند.

• گلاس آینومر:

گلاس آینومرها همرنگ دندان هستند که حفره‌های کوچک را پر می‌کنند و معمولا در قسمت‌هایی استفاده می‌شوند که فشار زیاد ناشی از جویدن را تحمل نمی‌کنند.

• رزین آینومر:

رزین آینومر در اصل گلاس آینومر اصلاح شده با رزین ‌است که همرنگ مینا بوده و نسبت به گلاس آینومر ماندگاری بیشتری دارد.

• کامپوزیت:

کامپوزیت همرنگ دندان است که بیشتر برای ترمیم دندان‌های پوسیده و شکسته جلو استفاده می‌شود.

ترمیم غیر مستقیم
در روش ترمیم غیر مستقیم مواد مستقیما رو دندان‌ها اعمال نمی‌شوند بلکه در آزمایشگاه به فرم و ساختاری معین در آمده سپس روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. روش‌های ترمیم دندان به شکل غیر مستقیم عبارتند از:

ترمیم دندان

• اینلی و آنلی (اینله و آنله):

در اینلی قسمت‌های بین برجستگی‌های روی دندان پر می‌شود که معمولا ناحیه‌ای وسیع است و هدف از انجام آن جلوگیری از ورود غذا و باکتری به قسمت‌های زیرین و جلوگیری از پوسیدگی بیشتر است.

آنلی در واقع روکش تکه‌ای بوده که از آن برای پوشاندن برجستگی دندان استفاده می‌شود. از روش اینلی و آنلی برای ترمیم دندان‌های کرم خورده و سیاه شده استفاده می‌شود.

• باندینگ دندان:

باندینگ یا ونیر روی مینای دندان آسیب دیده، لک شده و دارای شکل نامناسب را با بتونه همرنگ دندان می‌پوشاند که برای ترمیم ترک‌ها، کاهش فاصله دندان و تغییر دادن شکل دندان‌ها استفاده می‌شود.

• ونیر:

ونیر پوسته‌ای نازک شبیه به ظاهر مینای دندان است که همانند روکش است. ونیرها می‌توانند به شکل کامپوزیت بوده یا اینکه از سرامیک ساخته شده باشند که به آن لمینت سرامیکی گفته می‌شود.‌

• روکش‌های دندانی:

روکش‌ها به شکل کلاهک یا تاج بوده که روی دندان را پوشانده یا اینکه روی ایمپلنت قرار می‌گیرند. روکش‌ها می‌توانند دائمی یا موقتی باشند که روی دندان‌های شکسته یا دندان‌هایی که حفره آن‌ها ریز و غیر قابل پر کردن است استفاده می‌شود.

دندان‌های ضعیف و ترک خورده و یا بیش از حد فرسوده جزو گزینه‌های دیگری هستند که می‌توان از روکش در آن‌ها استفاده کرد.

• بریج دندان:

بریج‌ها بین دندان‌های اصلی قرار می‌گیرند و جایگزینی مناسب برای دندان‌های از دست رفته هستند. بریج همچون پلی روی دندان است که از پوسلین، فلز و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود.

• ایمپلنت:

ایمپلنت نوعی روکش با پایه نگهدارنده فلزی بوده که در درون بافت لثه کاشت می‌شود. جایگذاری ایمپلنت سخت اما مدت زمان ماندگاری آن طولانی مدت است.

• پروتز:

به دندان مصنوعی متحرک، پروتز گفته می‌شود که ممکن است از نوع معمولی، فوری یا اوردنچر باشد.

نکات مهم در ترمیم دندان‌های تخریب شده :

ترمیم دندان‌ها امری ضروری است که نباید دست کم گرفته شود. دندان‌های سالم نشان دهنده سلامت فردی هستند و از سویی دیگر داشتن لبخندی زیبا منوط به داشتن دندان‌هایی بی عیب و نقص است.

هر یک از دندان‌ها با توجه به مشکلی که دارند به طور ویژه‌ای ترمیم می‌شوند. در انجام هر یک از روش‌های پیشرفته در ترمیم دندان باید نکاتی را رعایت کرد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

 نکات مهم در ترمیم دندان‌های خراب شده عبارتند از:

 نکات مهم در ترمیم دندان‌های خراب شده عبارتند از

• عدم مصرف مواد غذایی تا چند ساعت پس از ترمیم:

معمولا برای اجرای هر یک از روش‌های ترمیم دندان از بی حسی استفاده می‌شود. تا زمانیکه بی حسی اثر دارد نباید خورد و آشامید.

سرما و گرمای بیش از حد می‌تواند اثر بخشی روش ترمیم را کم کرده و هم اینکه چون فرد حس ندارد ناخودآگاه منجر به گاز گرفتگی داخل گونه یا زبان شود. بهترین غذاها برای خوردن پس از اتمام مدت زمان پرهیز غذایی پوره سیب زمینی، فرنی، ماست، اسموتی، تخم مرغ آبپز، پودینگ و … هستند.

• استفاده از مسکن برای کاهش درد:

ترمیم دندان‌ها همیشه با درد همراه نیست اما به دلیل تحریک لثه‌ها و باز ماندن طولانی مدت دهان گاهی فرد احساس درد خواهد داشت. از مسکن‌های مختلف مانند ایبوپروفن، مفنامیک اسید، ناپروکسن، رهافن و … بنا به تجویز پزشک می‌توان استفاده کرد.

• محدود کردن مصرف غذا و نوشیدنی‌های ترش و دارای مواد اسیدی:

مواد اسیدی، ترش و نگهدارنده‌ها برای چند روز اول ترمیم دندان مناسب نیستند زیرا به دلیل ترکیباتی که دارند اثر منفی روی دندان خواهند گذاشت بنابراین بهتر است مصرف آن‌ها تا چندین روز حذف یا محدود شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

• استفاده از طرف دیگر دندان برای جویدن و نوشیدن:

تا چند ساعت اول توصیه می‌شود از فشار و تحریک شدن محل‌های ترمیم دندان خودداری شود در نتیجه یکی از بهترین راهکارها استفاده از طرف دیگر دهان برای خوردن و آشامیدن است.

• رعایت بهداشت دهان و دندان:

استفاده از نخ دندان، مسواک زدن با مسواک‌های مناسب، شستن دهان با دهانشویه و … از مواردی هستند که برای همیشه باید جدی گرفته شوند تا از خراب شدن مجدد دندان‌های ترمیم شده و سایر دندان‌ها جلوگیری شود.

ترمیم دندان

نتیجه گیری :

کلینیک دندانپزشکی آریل بهترین مجموعه برای ترمیم دندان‌ها است که کلیه روش‌ها با استفاده از مرغوب‌ترین مواد و جدیدترین دستگاه‌ها زیر نظر دندانپزشک مجرب در محیطی تمیز و آرام با بالاترین کیفیت انجام می‌شوند. برای انتخاب بهترین روش‌های پیشرفته در ترمیم دندان می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی آریل در ارتباط باشید.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه با شماره های درج شده در سایت کلینیک آریل دنتال (دکتر وحید سعیدیان) تماس بگیرید.

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

• اینستاگرام: ariel.dentistry

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *