یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی است که براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی در پشت دندان نصب می‌شوند. این نوع از ارتودنسی قابل‌مشاهده نیست و برخی افراد برای ازبین‌نرفتن زیبایی خط لبخند خود از این روش استفاده می‌کنند. هزینه درمان ناهنجاری دندان‌ها به کمک ارتودنسی پشت دندانی بیشتر از سایر روش‌های معمولی است.

منظور از ارتودنسی لینگوال چیست؟

لینگوال یا زبانی بین بزرگسالان طرف‌داران زیادی دارد؛ چراکه همانند روش‌های دیگر ارتودنسی ثابت، قابل‌مشاهده نیست. در این مدل از ارتودنسی نامرئی، براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی به‌صورت سفارشی طراحی می‌شوند تا به‌خوبی در پشت دندان قرار بگیرند. سیم‌های ارتودنسی در پشت دندان، دندان‌ها را به سمت عقب می‌کشند و در نهایت دندان‌ها به طور منظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی پشت دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال مناسب کسانی است که به طور مدام در معرض عموم مردم هستند و نمی‌خواهند اشکالی در قیافه آن‌ها پیش بیاید. البته این  روش از ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالانی مناسب است که تاج دندان در آن‌ها بزرگ است. در نتیجه ارتودنسی پشت دندانی برای کودکان و بزرگسالانی که تاج کوچکی دارند، مناسب نیست. همچنین ناهنجاری‌های شدید را نمی‌توان به کمک لینگوال درمان کرد. برای مثال در انواع بایت‌های شدید، نوع لینگوال نمی‌تواند پاسخگو باشد.

مزایای ارتودنسی لینگوال

نوع لینگوال مزایای زیادی دارد و بر همین اساس برخی از بزرگسالان از این روش برای درمان ناهنجاری دندان‌های خود استفاده می‌کنند. از جمله مزایای ارتودنسی لینگوال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • لینگوال نامرئی

براکت‌های ارتودنسی نامرئی زمانی دیده می‌شوند که دهان خود را به طور کامل باز کنید در غیر این صورت قابل‌مشاهده نیستند؛ چراکه تمامی اجزای ارتودنسی نامرئی از جمله براکت‌ها و سیم‌ها در پشت دندان قرار می‌گیرند.

 • درد کمتر در ارتودنسی پشت دندانی

در ارتودنسی سنتی درد بیشتر در گونه‌ها و لب احساس می‌شود. این در حالی است که در ارتودنسی پشت دندانی، احساس درد کمتر است و بیشتر زبان فرد دچار احساس درد خواهد شد.

 • تغییر سبک زندگی با لینگوال

هر یک از انواع روش‌های ارتودنسی مزایا و معایب خود را دارند. در ارتودنسی لینگوال به دلیل قرارگرفتن براکت‌ها در پشت دندان‌ها، انجام برخی کارها ساده‌تر است. به‌عنوان‌مثال زدن سازدهنی و… به کمک ارتودنسی سنتی سخت است، این در حالی است که در ارتودنسی لینگوال چنین مشکلاتی را نخواهید داشت.

 • طراحی سفارشی ارتودنسی پشت دندانی

ازآنجایی‌که در ارتودنسی پشت دندانی، براکت‌ها و دیگر تجهیزات توسط سیستم طراحی و بر اساس دندان‌های فرد ساخته می‌شوند، مشکلات مربوط به جویدن غذا، تکلم، درد زبان و فک کمتر می‌شود.

ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال

لینگوال در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد که به شرح زیر هستند؛

 • میزان تجربه و تخصص ارتودنتیست

توجه داشته باشید که طراحی براکت‌های پشت دندانی و نصب آن‌ها در پشت دندان کار دشواری بوده و به تجربه و تخصص بالایی نیاز دارد. در نتیجه قبل از مراجعه به دندانپزشک از تخصص و مهارت انجام کار توسط او مطمئن باشید.

 • هزینه بالای ارتودنسی پشت دندانی

لینگوال برای کسانی که مشکل بودجه دارند، مناسب نیست؛ چراکه هزینه طراحی براکت‌ها به‌صورت سفارشی و نصب آن‌ها بسیار بیشتر از ارتودنسی به روش سنتی است.

 • وجود مشکلات مربوط به بهداشت دندان

فاصله بین براکت‌ها در این نوع ارتودنسی کم بوده در نتیجه غذا در بین آن‌ها گیرکرده و تمیزکردن آن‌ها نیز سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل باید به طور مرتب از نخ دندان برای پاک‌سازی براکت‌ها و دندان‌های خود استفاده کنید.

 • ایجاد مشکل در صحبت‌کردن

به دلیل موقعیت قرارگیری براکت‌ها در ارتودنسی لینگوال، احتمال دارد که در تلفظ برخی حروف و کلمات مشکل ایجاد شود؛ ولی به‌طورکلی اکثر افراد پس از گذشت مدتی، به وجود ارتودنسی عادت می‌کنند.

 طول دوره درمان با ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

برای درمان ناهنجاری دندان‌های خود به کمک انواع مختلف ارتودنسی باید صبر و حوصله زیادی به خرج دهید. طول دوره درمان دندان‌ها به کمک ارتودنسی لینگوال به میزان و شدت ناهنجاری دندان‌ها بستگی خواهد داشت. اگر میزان ناهنجاری خفیف باشد، بین 7 الی 12 ماه و اگر ناهنجاری دندانی شدید باشد، به طور متوسط بین 20 الی 24 ماه زمان می‌برد.

ارتودنسی لینگوال

روش مراقبت از ارتودنسی لینگوال چگونه است؟

معمولاً توصیه می‌شود که در روزهای اول ارتودنسی، از غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید تا فشار کمتری به دندان‌ها وارد شود. مهم‌ترین نکته در ارتودنسی لینگوال، نحوه مراقبت از بهداشت دهان و دندان است. ازآنجایی‌که فاصله براکت‌ها در ارتودنسی پشت دندانی کم و دسترسی به آن‌ها سخت است، سعی کنید همواره مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید تا از عفونت و دیگر آسیب‌های احتمالی از جمله پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری شود.

ارتودنسی پشت دندانی چه مشکلاتی را اصلاح می‌کند؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که بریس‌های نوع لینگوال می‌توانند مشکلات دندانی زیر را حل کنند؛

 • درمان کجی دندان‌ها از حالت خفیف تا شدید
 • درمان ازدحام و تراکم دندان‌ها
 • درمان انواع مال‌اکلوژن‌ها از جمله اوربایت، کراس بایت و اندر بایت

هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم، هزینه ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی‌های سنتی، بین 2 الی 8 میلیون بیشتر است و بر همین اساس افراد کمتری به سراغ استفاده از این روش و درمان دندان‌های خود به کمک آن می‌روند. دلایل زیر بر گران بودن هزینه درمان دندان‌ها توسط ارتودنسی لینگوال تاثیر می‌گذارند؛

 • نیاز به تخصص و مهارت بالایی توسط دندانپزشک دارد.
 • برای نصب آن به فناوری‌های پیشرفته‌ای نیاز داریم.
 • هزینه جایگزینی یا تعمیر براکت‌ها زیاد است.
 • نصب آن‌ها بر روی دندان سخت است.

ارتودنسی لینگوال

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

لینگوال یا پشت دندانی طی مراحل زیر انجام می‌شود؛

 • معاینه و تشخیص

در ابتدا دندان‌های بیمار توسط دندانپزشک بررسی شده و میزان و شدت ناهنجاری تشخیص داده می‌شود. سپس روش درمانی، هزینه درمان و طول دوره درمان برای بیمار توضیح داده می‌شود.

 • هزینه‌های جانبی

در طی بررسی‌های انجام شده، اگر خرابی یا پوسیدگی در دندان مشاهده شود، ابتدا باید به درمان آن‌ها بپردازیم.

 • قالب‌گیری

ارتودنتیست در این مرحله از دندان‌های بیمار قالبی تهیه کرده و به لابراتوار ارسال می‌کند.

 • نصب بریس‌ها

در این مرحله براکت‌های ساخته شده، توسط چسب به پشت دندان‌ها چسبیده می‌شوند و در نهایت سیم‌های فلزی به آن‌ها متصل می‌شوند.

 • انجام معاینات دوره‌ای

پس از پایان کار، دندانپزشک بر اساس شدت و میزان ناهنجاری، بیمار را در طی جلساتی معاینه می‌کند تا روند درمان را کنترل کند.

ارتودنسی لینگوال

مراقبت‌های لازم بعد از نصب ارتودنسی لینگوال

به دلیل موقعیت قرارگیری براکت‌ها در نوع لینگوال، نگهداری و مراقبت از براکت‌ها در این روش اندکی سخت‌تر است. از جمله کارهایی که باید برای مراقبت از ارتودنسی لینگوال انجام داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله کارهایی است که باید برای همه ارتودنسی‌ها انجام دهید. سعی کنید به طور مرتب سطح بین براکت‌ها را به کمک مسواک و نخ دندان پاک‌سازی کنید. برای این کار بهتر است از نخ دندان و مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.
 • استفاده از مسواک بین‌دندانی برای تمیزکردن فاصله بین دندان‌ها توصیه می‌شود.
 • از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید.
 • سعی کنید به همراه مسواک و نخ دندان، از دهان‌شویه حاوی فلوراید برای پاک‌سازی و ضدعفونی‌کردن دهان و دندان خود استفاده کنید.
 • برای خارج گردن غذای گیر افتاده بین دندان‌ها می‌توانید از آبپاش مخصوص دهان استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یک بار برای پاکسازی تخصصی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *