مراقبت های بعد از ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

ارتودنسی پروسه‌ای است که در آن ناهنجاری‌ها و مشکلات دهان و فک برطرف می‌شود. برای اینکه بتوان به نتایج ایده‌آل رسید نیاز است که مراقبت های بعد از ارتودنسی جدی گرفته شود. مراقبت از سیم‌ و براکت‌های ارتودنسی شامل نکات مهمی است که در این بخش از سایت دندانپزشکی آریل به آن پرداخته شده است.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی روشی است که در آن با استفاده از سیم و براکت ناهنجاری‌های دندانی و فک درمان شده و نحوه قرارگیری آن‌ها اصلاح می‌شود. ارتودنسی روشی بسیار محبوب بوده که درمان با آن همیشه با موفقیت همراه است زیرا در چنین روشی با اعمال فشار به دندان و فک در طی چند ماه تا چند سال، مشکلات و ناهنجاری‌ها برطرف شده و به فرم طبیعی در می‌آیند که نتایج آن دائمی و ماندگار است.

ارتودنسی برای افراد در سنین مختلف انجام می‌شود که ممکن است ثابت یا متحرک باشد. ارتودنسی‌های ثابت در 24 ساعت شبانه روز روی دندان‌ها و فک باقی می‌مانند اما نوع متحرک آن طوری ساخته شده است که می‌توان در ساعات مختلف آن را جدا کرده و مجدد در جای خود قرار داد. ارتودنسی‌های مورد استفاده یا قابل دید بوده یا اینکه به صورت نامرئی ساخته می‌شوند.

استفاده از هر یک از ارتودنسی‌ها وابسته به نظر دندانپزشک است زیرا هر بیمار شرایط متفاوتی نسبت به نفر بعدی داشته و می‌بایست روش منحصر به فرد برای هر شخص به کار برده شود. ارتودنسی درمانی ایده‌آل است اما برای اینکه بهترین نتجیه حاصل شود می‌بایست مراقبت های بعد از ارتودنسی را جدی گرفت.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی در روزهای اول سخت به نظر می‌رسند اما پس از آن جزئی از عادات روزمره خواهند شد که فرد ناخودآگاه به انجام آن تمایل نشان می‌دهد.

تغذیه
در روزهای اول پس از وصل شدن ارتودنسی، دندان‌ها حساس شده و تحریک می‌شوند. برای مراقبت از سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی نیاز است از غذاهای نرم مانند پوره، فرنی، ماست، سوپ، آش، ماکارونی، پنیر، سبزیجات نرم یا پخته شده، شله زرد، شیر برنج، خامه و … استفاده کرد.

پس از آن تا حد امکان بهتر است از خوردن مواد غذایی و خوارکی های سفت مانند آجیل، سیب و هویج درسته، تافی، آدامس و … خودداری نمود تا مانع از شکستن سیم و براکت‌های ارتودنسی شد.

شیرینی‌جات و غذاهای نشاسته‌ای به دلیل اینکه به دندان می‌چسبند و در طولانی مدت منجر به ایجاد اسید و حل شدن مینا می‌شوند بنابراین پس از مصرف آن‌ها می‌بایست بلافاصله دندان‌ها را شست.

غذاهای اسیدی باعث اسیدی شدن محیط دهان می‌شوند که حتی بزاق را هم اسیدی می‌کنند بنابراین بهتر است مصرف نوشیدنی، غذاهای اسیدی و ترشیجات محدود شود.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

رعایت بهداشت دهان و دندان

ارتودنسی باعث می‌شود بخشی از دهان و دندان پوشیده شود که این امر نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان را افزایش می‌دهد.

استفاده از مسواک‌های مخصوص، مسواک زدن هر روزه، استفاده از دهانشویه، نخ دندان کشیدن و … از مواردی هستند که دندانپزشک با توجه به نوع ارتودنسی درباره آن توضیحات لازم را به فرد خواهد داد.

مراجعه منظم به دندانپزشک

ویزیت‌های منظم برای بررسی شرایط سیم و براکت‌ها ضروری است. بیمار می‌بایست جهت مراقبت از دندان‌ها بعد از ارتودنسی در بازه زمانی تعیین شده به دندانپزشک مراجعه نماید. برخی از انواع ارتودنسی‌ها نیاز به مراجعه مستمر داشته در حالیکه نوع دیگری از آن‌ها نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشک دارد.

عدم دستکاری ارتودنسی

ارتودنسی در روزهای اول همچون عامل مزاحم در دهان به نظر می‌رسد اما پس از گذشت یک هفته پذیرش آن برای بیمار آسان‌تر شده و در روزهای بعدی راحت‌تر می‌توان با آن کنار آمد. طبیعی است که روزهای اول فرد احساس درد داشته باشد اما دستکاری سیم و براکت‌های ارتودنسی صحیح نیست.

عادات مخرب مانند جویدن مداد، کندن ناخن، شکستن یخ در دهان و … نیز باید ترک شوند. در روزهای اول مراقبت‌های بعد از ارتودنسی ممکن است پزشک مسکن و سایر داروها را تجویز کند که استفاده از آن‌ها ضروری است.

استفاده از محافظ لثه

افرادی که به واسطه شغل یا فعالیت جسمانی مانند دوچرخه سواری، اسکیت بردینگ و … در معرض خطر برخورد یا ایجاد هر نوع فشار با دهان و دندان مواجه هستند باید در مراقبت های بعد از ارتودنسی از محافظ لثه استفاده کنند.

نکات مهم بعد از ارتودنسی

نکات مهم بعد از ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی باعث می‌شوند دندان ها در زمانیکه ابزار ارتودنسی برروی آن نصب شده است سالم مانده و دچار پوسیدگی یا خرابی نشوند. یکی از نکات مهم بعد از ارتودنسی استفاده از مسواک مخصوص است زیرا نظافت و تمیزی زیر سیم و براکت ها سخت بوده و مکانی برای تجمع انواع باکتری‌ها است.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

مسواک‌های مخصوص ارتودنسی، مسواک بین دندانی هم نامیده می‌شوند که به فاصله بین دندان و لثه‌ها نیز دسترسی داشته که کاملا چنین بخش‌هایی را تمیز کرده و اجازه باقی ماندن جرم و باکتری را بر روی آن نمی‌دهند.

مسواک ارتودنسی دارای سر نازک بوده که به دلیل داشتن پرزهایی با اندازه مختلف امکان رعایت بهداشت دهان و دندان را فراهم می‌آورند. مسواک‌های ارتودنسی انواع مختلفی داشته که ممکن است منحنی، گرد، برسی یا برقی باشد.

برای مراقبت از سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی نیاز است ابتدا دندان‌ها را با مسواک معمولی به خوبی مسواک زده سپس با استفاده از مسواک‌های ارتودنسی فضای خالی بین دندان را در قسمت‌های عقب و جلو بدون اعمال فشار حرکت داده تا تمیز شود.

در مرحله بعدی نوبت به تمیز کردن فضای بین دندان و سیم‌ها، اطراف براکت و فاصله بین براکت می‌رسد که نیاز به صبر و حوصله دارد. جهت مراقبت از دندان‌ها بعد از ارتودنسی برای انتخاب بهترین مسواک می‌توان از ارتودنتسیت کمک گرفت تا بهترین نوع، سایز و درجه نرمی یا سفتی را مشخص کند.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

ارتودنسی با کلینیک دندانپزشکی آریل

مراقبت های بعد از ارتودنسی

کلینیک دندانپزشکی آریل واقع در محله نیاوران تهران از بهترین و مجهزترین مراکزی است که کلیه خدمات درمانی و زیبایی دهان و دندان در آن ارائه می‌شود.

مراقبت های بعد از ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال آریل توسط دندانپزشک به بیمار یادآور خواهد شد و هر نوع سوالی را با دقت و حوصله پاسخگو خواهند بود بنابراین مراجعه کنندگان با خیالی آسوده می‌توانند ترمیم و زیبایی دندان‌های خود را به دست دندانپزشک مجرب مجموعه آریل بسپارند.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *