سلامت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین پارامترهای اثرگذار بر روی سلامت بدن انسان است. معمولا زیبایی ظاهری چهره نیز وابسته به لبخند دلنشین و دندان‌های زیبا است. هرگونه آسیب به دندان‌ها می‌تواند سلامت و زیبایی را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد برای دستیابی به یک ظاهر جذاب و نگهداری بهتر از دندان‌ها، میناکاری دندان را پیش می‌گیرند. میناکاری دندان روشی عالی برای رسیدگی به حال و هوای دندان‌ها است. به این ترتیب می‌توانید طول عمر دندان‌ها را افزایش داده و شرایطی را فراهم کنید که بتوانید دندان‌های سلامتی داشته باشید.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید که در خصوص میناکاری دندان بیشتر بدانید و مزایای آن را در کنار معایب درک کنید، همراه ما باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد: تفاوت پولیش دندان و جرم گیری

احتیاج به مشاوره دارید ؟

مشاورین ما در ساعات کاری در خدمت شما هستند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید

رزرو نوبت:

برای رزرو نوبت و مشاوره تماس بگیرید

میناکاری دندان

میناکاری دندان چیست؟

میناکاری دندان یک فرآیند درمانی بسیار کاربردی است که هدف آن حفظ و بهبود سلامت مینای دندان است. زمانی که به هر دلیلی مینای دندان آسیب دیده باشد یا دندان‌ها در آستانه پوسیدگی باشند، از میناکاری دندان برای بهبود شرایط استفاده می‌شود.  زمانی که دندان‌ها به دلیل مصرف قندها و مواد غذایی باقیمانده در دهان، دچار آسیب شوند، پوسیدگی آغاز می‌شود. میناکاری در این شرایط ضروری است تا بتوانید دندان‌ها را نجات دهید.

روش‌های مختلفی برای انجام میناکاری و حفظ دندان‌ها وجود دارد. این کار شامل پر کردن دندانها با مواد مخصوصی مثل آمالگام، رزین کامپوزیت یا پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت و لمینت است. انتخاب روش مناسب بر اساس شرایط دندان و توصیه پزشک انجام می‌شود تا بهبودی به مطلوب‌ترین حالت ممکن حاصل شود.

مزایای میناکاری دندان چیست؟

میناکاری دندان یک روش ترمیمی بسیار کاربردی است که می‌توانید به کمک آن دندان‌ها را از پوسیدگی و آسیب حفظ کنید. ترمیم و بازسازی دندان‌های آسیب دیده مزایای متعددی دارد. شما به راحتی می‌توانید با شناخت مزایای میناکاری دندان، برای انجام آن انگیزه بیشتری کسب کنید. در این بخش به بررسی مزایای میناکاری دندان اشاره می‌کنیم.

 • ترمیم همرنگ: میناکاری دندان به دندان‌ها اجازه می‌دهد تا به شکل طبیعی‌اشان بازگردند. با کمک میناکاری می‌توانید ساختار دندان‌ها را حفظ کنید.
 • مقاومت بالا: میناکاری دندان، با استفاده از متریالی انجام می‌شود که مقاومت بسیار زیادی دارند. به این ترتیب مقاومت بالای آن‌ها امکان جویدن را فراهم می‌کند.
 • جلوگیری از پوسیدگی: میناکاری به موقع دندان ها می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند و دندان را در برابر عوامل آسیب زا محافظت کند.
 • بازگشت به شکل طبیعی: با استفاده از میناکاری، دندان‌ها به شکل و زیبایی طبیعی‌شان باز می‌گردند و مشکلات ظاهری مانند تغییر رنگ، تراشیدگی و ساییدگی دندان‌ها رفع می‌شوند.
 • ماندگاری طولانی: خوشبختانه اثربخشی میناکاری و مدت زمان ماندگاری آن بسیار زیاد است. به همین دلیل نگرانی بابت از بین رفتن زمان و هزینه نخواهید داشت.
 • زیبایی ظاهری: میناکاری به دندان‌ها زیبایی و جذابیت بیشتری می‌بخشد و به شما امکان می‌دهد تا زیبایی لبخند با دندان‌های جذاب و سالم را تجربه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد: باندینگ دندان

احتیاج به مشاوره دارید ؟

مشاورین ما در ساعات کاری در خدمت شما هستند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید

رزرو نوبت:

برای رزرو نوبت و مشاوره تماس بگیرید

میناکاری دندان

معایب میناکاری دندان چیست؟

میناکاری دندان همراه با مزایا و فواید زیادی در اختیار شما قرار می‌گیرد، اما آگاهی از معایب این کار بسیار ضروری است. به همین دلیل لازم است تا در این زمینه اطلاعاتی را کسب کنید.

 • حساسیت بعد از ترمیم: یکی از رایج‌ترین معایبی که گاهی افراد از آن شکایت می‌کنند، حساسیت پس از ترمیم دندان است. این مشکل گاهی چند روز یا چند هفته طول می‌کشد.
 • پوسیدگی زیر میناکاری: اگر میناکاری توسط پزشک متخصص و باتجربه‌ای انجام نشود، ریسک پوسیدگی زیر محل ترمیم بسیار زیاد است. چنین پوسیدگی معمولا جدی است.
 • نیاز به ترمیم مجدد: میناکاری ممکن است در طول زمان خراب شده و نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد.
 • تغییر رنگ: میناکاری ممکن است با گذشت زمان تغییر رنگ دهد. هرچند کیفیت بالای موادی که توسط پزشک استفاده می‌شود، ریسک وقوع چنین شرایطی را به صفر می‌رساند.
 • هزینه بالا: در تمام دنیا، هزینه میناکاری دندان‌ها بسیار بالا است. در ایران این هزینه بسیار کمتر از سایر نقاط دنیا است اما به هر حال مثل بسیاری از خدمات پزشکی، پر هزینه است.
 • نیاز به تراشیدن دندان: بر حسب شرایط هر دندان، گاهی نیاز به تراشیدن دندان وجود دارد که امری اجتناب ناپذیر است.

احتیاج به مشاوره دارید ؟

مشاورین ما در ساعات کاری در خدمت شما هستند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید

رزرو نوبت:

برای رزرو نوبت و مشاوره تماس بگیرید

اهمیت مینای دندان چیست؟

مینای دندان یک لایه حفاظتی است که سطح دندان را پوشش می‌دهد. مینای دندان به خوبی می‌تواند دندان ها را از پوسیدگی و آسیب‌های دیگر محافظت ‌کند. این لایه شفاف و سخت جنسی از هیدروکسی آپاتیت کربنات و فسفات کلسیم دارد و می‌تواند در برابر اسیدها و باکتری‌ها مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. زمانی که مینای دندان ازبین می‌رود، دندان‌ها در مقابل گرما و سرما حساس می‌شوند.

گاهی نیز این حساسیت به شیرینی و ترشی بسیار کلافه کننده است و دردهای عجیبی را به افراد تحمیل می‌کند. با پوسیدگی و آسیب به مینای دندان، ریسک آسیب جدی به دندان‌ها زیاد است. گاهی نیز شکستگی و پوسیدگی می‌تواند به سرعت پیشرفت کرده و شما را از داشتن یک دندان سالم محروم کند. به همین دلیل مینای دندان به شدت کاربردی است و می‌تواند شرایط مطلوبی را برای شما رقم بزند.

شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد: اوردنچر دندان

آیا مینای دندان قابلیت ترمیم پذیری دارد؟

بله، بهتر است بدانید که مینای دندان قابل ترمیم به صورت خودکار نیست؛ چرا که مینای دندان سلول زنده‌ای ندارد و صرفا یک لایه محافظ است که در مراحل تشکیل دندان ایجاد می‌شود. اما روش های دیگری وجود دارد که در علم پزشکی، امکان تقویت و ترمیم مینای دندان را فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توانید با کمک مواد مخصوص توسط دندانپزشک، سلامت فیزیکی دندان‌ها را حفظ کنید.

میناکاری دندان چگونه انجام میشود؟

میناکاری دندان یک روش ترمیمی در دندانپزشکی است که برای ترمیم و تقویت مینای دندان استفاده می‌شود. این روش عموماً در مواردی که دندان دچار پوسیدگی یا آسیب دیدگی شده است، به کار می‌رود. در این بخش به مراحل مهم میناکاری دندان اشاره می‌کنیم.

 1. تمیز کردن دندان: ابتدا، دندانپزشک دندانی که نیاز به میناکاری دارد را تمیز می‌کند تا هیچ ذره‌ای بر روی آن باقی نمانده باشد.
 2. ایجاد فضای ترمیمی: دندان‌پزشک فضایی را که نیاز به ترمیم دارد، آماده می‌کند. اگر پوسیدگی یا آسیب زیادی وجود داشته باشد، قسمت آسیب دیده از دندان حذف می‌شود. برای این کار از مته های مخصوص استفاده می‌شود.
 3. ماده ترمیمی: در این مرحله، ماده ترمیمی مناسب بر روی محل مدنظر قرار می‌گیرد تا ضمن ترمیم دندان، امکان حفظ تاج آن فراهم شود.
 4. تنظیم و شکل دهی: پس از قرار دادن ماده ترمیمی، دندانپزشک به دقت شکل دهی و تنظیم نهایی دندان را انجام می‌دهد تا امکان ایجاد یک تاج دندان مناسب فراهم شود.

احتیاج به مشاوره دارید ؟

مشاورین ما در ساعات کاری در خدمت شما هستند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید

رزرو نوبت:

برای رزرو نوبت و مشاوره تماس بگیرید

انواع میناکاری دندان

شناخت انواع میناکاری، به شما کمک می‌کند تا بتوانید در این زمینه آگاهی بیشتری داشته باشید.

 1. میناکاری دندان با استفاده از کامپوزیت ونیر: یکی از رایج‌ترین اقدامات در میناکاری دندان، مربوط به استفاده از کامپوزیت ونیر است. این روش ترمیمی برای بسیاری از آسیب ها گزینه مناسبی است.
 2. میناکاری دندان با استفاده از باندینگ: باندینگ یک روش دیگر از میناکاری دندان است که برای پرکردن فضای خالی در لایه‌های مینای دندان استفاده می‌شود. این روش معمولاً از جنس کامپوزیت است و کمک می‌کند تا دندان‌ها فرمی چسبیده به هم پیدا کنند.
 3. میناکاری دندان با استفاده از تاج دندان: در مواردی که عصب کشی انجام شده باشد یا دندان‌ها به دلیل آسیب شدید در ناحیه تاج امکان ترمیم نداشته باشند، از ساخت تاج برای میناکاری استفاده می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد: کراودینگ دندان

میناکاری دندان

چطور از مینای دندان مراقب کنیم؟

برای حفظ و مراقبت از مینای دندان، می‌توانید از روش‌های کاربردی استفاده کنید. استفاده منظم از مسواک، مصرف مکمل‌های فلوراید و استفاده از نخ دندان مناسب برای پاکسازی دهان به خوبی می‌تواند از دندان‌ها مراقبت کند. برای مراقبت از دندان‌ها، باید مصرف غذاهایی که حاوی قندهای مخرب هستند را کنار بگذارید. جایگزینی سبزیجات و میوه‌ها برای حفظ سلامت دندان ضروری است.  مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک برای بررسی و ترمیم یا جرمگیری دندان، به حفظ سلامت مینای دندان کمک می‌کند. عدم مصرف الکل و دخانیات به شما کمک می‌کند تا مینای دندان را حفظ کنید.

برای دریافت خدماتی مانند ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، اندو تخصصی، بلیچینگ دندان، لیفت لثه و اصلاح طرح لبخند با ما در کلینیک دندانپزشکی آریل دنتال با مدیریت دکتر وحید سعیدیان تماس بگیرید.

احتیاج به مشاوره دارید ؟

مشاورین ما در ساعات کاری در خدمت شما هستند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید

رزرو نوبت:

برای رزرو نوبت و مشاوره تماس بگیرید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *