مراحل لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

مراحل لمینت دندان به قدری نیاز به دقت و حوصله دارند که می‌بایست به دندانپزشک صبور، مجرب و ماهر مراجعه کرد. قطعا هر بیماری کنجکاو خواهد بود که چه عملیاتی بر روی دندان‌های وی در حال انجام است که لمینت را تبدیل به یک کار ظریف و پر از جزئیات نموده است.

در این قسمت با راهنمای جامع برای ترمیم دندان با لمینت از آغاز تا پایان آشنا خواهید شد:

لمینت دندان چیست؟

لمینت قالبی با لایه ظریف است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و ظاهر نامناسب آن را بهبود می‌بخشد. لمینت علاوه بر زیبایی باعث افزایش مقاومت دندان‌ها می‌شود به همین دلیل بسیار محبوب و رایج است. لمینت که پوسته نازکی است باعث هم سطح شدن دندان‌ها با یکدیگر می‌شود و اعتماد به نفس را هم افزایش می‌دهند و لبخندی زیبا به ارمغان می‌آورد.

لمینت‌ها از نظر جنس، ضخامت، طول عمر و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشته و با توجه به کیفیت دندان و آسیب وارده، نوع مناسب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و مراحل انجام لمینت دندان خاصی را طی می‌کند.

انواع لمینت دندان عبارتند از:

مراحل لمینت دندان

لمینت دندان سرامیکی
به لمینت سرامیکی، پرسلن ونیر هم گفته می‌شود. پرسلن‌ها همان مواد سرامیکی هستند که در حرارت بالا داغ می‌شوند تا به شیشه تبدیل شود و شبیه دندان طبیعی به نظر رسند.

پوشش لمینت سرامیکی نازک بوده و قطر بسیار کمی دارد. ابتدا دندان‌ها تراش خورده و آماده نصب می‌شوند سپس لمینیت‌های سرامیکی توسط چسب مخصوص روی دندان چسبانده خواهند شد. لمینت دندان سرامیکی طول عمر بالایی دارد و به دلیل قابلیت تراش پذیری می‌توان ظاهر آن را تغییر داد.

کامپوزیت ونیر
لمینت کامپوزیت ونیر نوعی پلیمر از مواد پلاستیکی بوده که همرنگ دندان‌های طبیعی ساخته شده است. کامپوزیت ونیر ابتدا ماده خمیری است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا فرم گرفته و بعد با تابش نور لیزر سخت و تبدیل به لایه نازک با ضخامت کم شود.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

در این روش لمینت کردن سطح دندان‌ها تراش داده نمی‌شود به همین دلیل از محبوبیت بیشتری برخوردار است. مراحل لمینت دندان کامپوزیت ونیر بسیار سریع انجام می‌شود که حتی در یک جلسه می‌توان آن را تمام کرد.

لمینت متحرک
لمینت متحرک به صورت سفارشی ساخته می‌شود که روی دندان‌های طبیعی قرار گرفته و به آن ظاهر عادی می‌دهد.

لومینرز و پالاتال
لومینیرز و پالاتال انواع دیگر لمینت هستند که کمتر رایج بوده ولی با این حال توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار میگیرند. لومینرز، لمینت بدون تراش بوده که از مواد سرامیکی ساخته می‌شود و ضخامت آن در حد لنز چشمی است.

پالاتال که با نام لینگوال ونیر نیز شناخته می‌شود از مواد مختلفی مانند پرسلن، مواد کامپوزیتی و طلا ساخته می‌شود.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

مراحل لمینت دندان، از صفر تا صد

مراحل لمینت دندان، از صفر تا صد

نحوه لمینت دندان به طور کلی تابع قواعد و مقرراتی است که باید هر یک از مراحل با دقت بالایی انجام شوند. اگر مراحل نصب لیمنت دندان غیر اصولی انجام شود منجر به عفونت لثه، پوسیدگی و فرسایش دندان خواهد شد و نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود.

مراحل انجام لمینت دندان به ترتیب عبارتند از:

معاینه و آماده سازی
در اولین مرحله از مراحل لمینت دندان باید مشاوره و معاینه انجام شود. در ابتدای مراجعه سلامت بیمار مورد بررسی قرار گرفته تا واجد شرایط بودن وی سنجیده شود.

آمادگی لثه بسیار مهم است که اگر چنین نباشد می‌بایست قبل از لمینت، لثه‌ها جراحی و درمان شوند. سپس دندان ها جرم‌گیری و پاکسازی می‌شوند تا هیچ لکه و پلاک اضافه بر روی آن باقی نماند. پس از اتمام جرم گیری نیاز به تهیه عکس رادیوگرافی خواهد بود.

پس از اتمام جرم گیری و عکس برداری تراش دندان‌ها در حد چند میلی‌متر شروع می‌شود تا فرایند آماده سازی آغاز شود. میزان تراش دندان بستگی به نوع لمینت انتخابی و مینای دندان دارد تا دندان آماده پذیرش روکش لمینت شود.

انتخاب رنگ لمینت
یکی از جذاب‌ترین مراحل انجام لمینت، انتخاب رنگ است. انتخاب رنگ باید طوری باشد که اگر قرار است فقط فک بالا یا پایین لمینت شود رنگ آن با دندان‌های فک دیگر همخوانی داشته باشد.

در صورتیکه کل دندان‌ها لمینت شوند انتخاب رنگ ساده‌تر است. رنگ‌های روکش لمینت دارای سایه‌های مختلفی بوده که برای بهترین انتخاب می‌بایست رنگ چشم‌ها، رنگ پوست، رنگ دندان‌ها، سن و جنسیت را در نظر گرفت.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

قالب گیری دندان‌ها و طراحی روکش لمینت
هنگامیکه فرم کلی دندان پس از تراش دادن و جرم گیری مشخص شده است می‌توان قالبی از دندان‌ها آماده کرد و برای ساخت به لابراتوار فرستاد.

قالب گیری در واقع نوعی نسخه کپی بوده که گاهی از خمیر استفاده می‌شود. خمیر با قرار گرفتن روی دندان و گاز گرفته شدن توسط بیمار به طور کامل شبیه دندان مورد نظر خواهد شد که با سفت شدن از دهان خارج شده و پس از اعمال تغییراتی روی آن آماده ساخت نمونه واقعی خواهد شد.

برخی اوقات تراشیدن دندان‌ها تا بخشی از زیر لثه ادامه می‌یابد که برای قالب گیری از نخ زیر لثه‌ای استفاده می‌شود. نخ باعث می‌شود لثه به طور کامل کنار زده شده و فرم لبه‌های دندان روی خمیر حک شود.

نصب لمینت اولیه و موقتی
تا زمان آماده شدن قالب نهایی چند روز زمان لازم است که دندانپزشک برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌های بیمار از روکش موقت استفاده می‌کند.

در مراحل نصب لمینت دندان موقت از چسب‌های مخصوصی استفاده می‌شود که دائمی نیستند بلکه موقتی بوده اما چنین روکش‌های موقت کاملا طبیعی به نظر می‌رسند.

نصب لمینت دائمی
آخرین گام از مراحل لمینت دندان، نصب لمینت دائمی است. پس از آماده شدن لمینت نهایی، لمینت‌های موقت از جای خود کنده شده و به جای آن از لمینت دائمی استفاده می‌شود که با چسب ویژه در جای خود به صورت همیشگی قرار می‌گیرند.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

تعداد جلسات مراحل نصب لمینت دندان

تعداد جلسات مراحل نصب لمینت دندان

لمینت‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. مراحل لمینت دندان نیاز به صبر و صرف وقت برای ساخت دقیق و اصولی دارند بنابراین از آنجایی که از مرحله اول تا مرحله آخر نیاز است چند بار به دندانپزشک مراجعه شود این احتمال وجود دارد که 4 تا 6 هفته طول بکشد.

مراحل لمینت دندان با آریل

آریل، کلینیک دندانپزشکی دیجیتال شناخته شده‌ واقع در نیاوران است که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند لمینت کردن دندان‌های خود را به این مرکز معتبر و مجهز بسپارند.

برای انجام لمینت از بهترین مواد و برندها استفاده می‌شود تا عمری طولانی داشته و بیمار از نصب آن رضایت داشته باشد. لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم حق شماست.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *