لمینت متحرک دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

راهکارهای مختلفی برای ترمیم دندان و اصلاح لبخند وجود دارد که یکی از سریع‌ترین و البته ساده‌ترین راهکارها، استفاده از لمینت متحرک دندان است.

لمینت متحرک به راحتی قابل گذاشتن و برداشتن بوده که روی فک بالا و پایین قرار می‌گیرد و باعث بهبود ظاهر دندان‌ها می‌شود. لمینت دندان قیمت‌های مختلفی دارد که در این بخش به معرفی انواع آن‌، مزایا و روش‌های استفاده از آن پرداخته شده است.

لمینت متحرک دندان چیست؟

کسانیکه به دنبال خدمات زیبایی هستند در میان گزینه‌ها نام لمینت متحرک را شنیده‌اند. لمینت دندان گزینه‌ای است که در آن کمی از مینای دندان تراش داده شده سپس روکشی به نام لمینت از نوع سرامیکی یا کامپوزیت ونیر روی آن چسبانده می‌شود که تا مدت‌های طولانی ماندگار است.

لمینت دندان متحرک که به آن اسنپ آن اسمایل (Snap on smile) گفته می‌شود روکش نازک و موقتی است که روی دندان ها قرار گرفته که همچون یک پوشش برای پنهان کردن عیوب و ایرادهای دندان عمل می‌کند و در آن نیازی به تراشیدن سطح دندان نیست.

انواع لمینت متحرک دندان

انواع لمینت متحرک دندان

لمینت دندان متحرک انوع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را داشته که افراد برحسب سلیقه و نیاز می‌توانند از نوع مناسب آن استفاده کنند.

انواع لمینت متحرک دندان عبارتند از:

لمینت متحرک دندان سفارشی (customised temporary tooth veneers)

لمینت متحرک دندان مدل سفارشی دقیقا مطابق با دندان فرد به طور اختصاصی ساخته می‌شود. برای این کار دندانپزشک از دندان‌ها قالب تهیه کرده سپس با ارسال قالب به آزمایشگاه، پروتز ساخته می‌شود که با قرار گرفتن روی دندان‌ها ظاهری بسیار طبیعی به وجود می‌آورد. سفارشی سازی لمینت دندان متحرک قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع لمینت‌های متحرک دارد.

لمینت متحرک (DIY veneers)

لمینت دندان متحرک دو ایت یور سلف (DIY) نوع دیگری از انواع لمینت‌های متحرک است که قالب آن آماده بوده و با قرار گرفتن درون آب داغ نرم می‌شوند سپس روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. هنگامی که هنوز نرم هستند کافی است فرد روکش را کمی مالش داده تا کاملا منطبق بر دندان‌ها شوند.

سپس لمینت در آب سرد قرار گرفته و با گذشت مدت زمانی کوتاه لمینت متحرک با سرد شدن سفت خواهند شد و فرم دندان‌ها را به خود می‌گیرند.

روکش‌های حاضری (universal clip-ons)

لمینت دندان متحرک حاضری که به آن لمینت متحرک آماده هم گفته می‌شود از قبل ساخته شده است که یک فرم کلی داشته و ممکن است روی دندان ها را پوشانده یا اینکه نتواند به عنوان روکش عمل کند زیرا فرم و نحوه قرارگیری دندان‌های هر فرد با دیگری فرق دارد که چنین لمینت‌هایی پیش ساخته و دارای شکل ثابت هستند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

مزایای لمینت دندان متحرک

مزایای لمینت دندان متحرک

لمینت متحرک دندان نسبت به لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیت ونیر که طی مراحلی خاص ساخته و روی دندان نصب می‌شوند، راحت‌تر ساخته می‌شوند و قرار دادن یا برداشتن آن بدون درد، بی‌حسی و تراش سطح دندان انجام می‌شود. انواع لمینت دندان متحرک قیمت مختلفی دارد اما به طور کل قیمت همه آن‌ها نسبت به لمینت دندان پایین‌تر است.

لمینت متحرک به طور موقت عیوب و مشکلات جزئی دندانی را می‌پوشاند تا ظاهر زیبایی به وجود آورند. لمینت دندان متحرک جنبه درمانی ندارد بلکه برای کسانی مناسب است که ایراد جزئی در دندان‌های آنها وجود دارند که برای چند ساعت خواهان پوشاندن و مخفی کردن آن هستند که از این نظر شاید راهکار جالبی باشد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

معایب لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک به دلیل اینکه به طور موقتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند کاملا کیپ نخواهند شد بنابراین معمولا فضای خالی میان لمینت و دندان وجود داشته که غذا خوردن و نوشیدن با آن چندان جالب نیست زیرا احتمال انباشته شدن مواد غذایی در این فضای خالی وجود دارد.

لمینت‌های متحرک کاملا قالب دندان نیستند بنابراین احتمال تحریک لثه و شکسته شدن آن وجود دارد به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند میان انواع آن، از نوع سفارشی سازی استفاده شود که بر اساس دندان‌های فرد ساخته شده‌اند و جلوه بهتری دارند.

روش استفاده از لمینت دندان متحرک

استفاده از لمینت دندان متحرک ساده است و نیاز به آموزش خاصی ندارد. لمینت متحرک مدل سفارشی را می‌بایست با دو دست گرفته و سپس به آرامی روی دندان‌ها نصب کرد تا پوشانده شود. لمینت‌های متحرک DIY توسط آب داغ منبسط شده و با قرار گرفتن روی دندان‌ها فرم می‌گیرند که برای سفت و ثابت شدن آن از آب سرد استفاده می‌شود.

بهتر است قبل از اینکه از لمینت دندان متحرک استفاده شود دندان‌ها به خوبی مسواک زده شده و با نخ دندان لا به لای آن‌ها را تمیز کرد. لمینت متحرک هنگام خوابیدن باید از روی دندان برداشته شوند و در صورت عدم استفاده با فرچه مخصوص و صابون مایع نرم تمیز شوند.

دوام و ماندگاری لمینت دندان متحرک

لمینت متحرک همچون سایر راهکارهای ترمیم و زیبایی دندان نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند. اگر رسیدگی به چنین لمینت‌هایی انجام شود طول عمر آن‌ها می‌تواند تا دو سال هم ادامه یابد. برای افزایش دوام و ماندگاری لمینت متحرک دندان می‌بایست:

• از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری شود
• از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز کرد
• به آرامی برداشته و جایگزاری شود
• به موقع آن‌ها را تمیز کرد

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

چه کسانی نباید از لمینت دندان متحرک استفاده کنند؟

چه کسانی نباید از لمینت دندان متحرک استفاده کنند؟

استفاده از لمینت متحرک باعث افزایش زیبایی دندان‌ها می‌شود اما برای همه افراد مناسب نیست. کسانیکه لثه حساس دارند یا از بیماری لثه رنج می‌برند کاندیدای مناسبی برای استفاده از چنین روکش‌هایی نیستند.

افرادی که کل دندان‌های خود را از دست داده‌اند و دارای پروتز مصنوعی هستند نمی‌توانند از لمینت متحرک استفاده کنند. همچنین افرادی که دارای فک پایین بیرون زده و دندان‌های پوسیده هستند نیز نباید از لمینت‌های متحرک استفاده کنند.

قیمت لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک قیمت‌های مختلفی دارد که با توجه به مدل آن تعیین می‌شود. در کلینیک دندانپزشکی آریل می‌توانید نوع سفارش سازی شده لمینت متحرک را درخواست کنید که با استفاده از مواد درجه یک ساخته شده و قیمت کاملا مناسبی دارند.‌ استفاده از لمینت متحرک DIY و حاضری توصیه نمی‌شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.بهترین لمینت دندان متحرک را از آریل بخواهید.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *