ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

زمانیکه دندان‌ها نامرتب هستند یا فک بالا و پایین در موقعیت نامناسبی نسبت به هم قرار دارند نیاز به درمان ارتودنسی احساس می‌شود. ارتودنسی روشی است که در آن دندان‌ها و فک هدف قرار گرفته شده و مشکلات و ناهنجاری‌ها برطرف می‌شود. ارتودنسی مزایای زیادی داشته که باعث شده است بسیاری از افراد در سنین کودکی و بزرگسالی آن را انجام بدهند.

ارتودنسی چیست؟ (Orthodontics)

ارتودنسی دندان یعنی علم اصلاح مشکل نامنظمی یا ناهماهنگی دندان‌ها و درست کردن روابط غیر طبیعی بین فک که وقتی دندان‌ها و فک‌ها نظم و تراز طبیعی خود را از دست می‌دهند، دندانپزشک متخصص که ارتودنتیست نامیده می‌شود با روش‌های مختلف، اقدام به منظم کردن دندان‌ها می‌نماید.

ارتودنسی منجر به همپوشانی فک و دندان‌ها شده که پس از درمان به حالت نرمال بازخواهند گشت و طرح لبخند طبیعی‌تر از قبل به نظر خواهد رسید.

ایرادهای دندان و فک می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان‌ها یا دو آرواره نسبت به هم بوده یا اینکه احتمال دارد درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد وجود داشته باشد. درمان‌های ارتودنسی بر تصحیح موقعیت دندان‌ها، تغییر الگو و جهت رشد دو آرواره متمرکز است که به شکل براکت و رشته سیم در دندان‌های فرد قرار می‌گیرد.

چه افرادی به درمان ارتودنسی نیاز دارند؟

چه افرادی به درمان ارتودنسی نیاز دارند؟

ارتودنسی روشی است که درمان با آن زمان‌بر بوده اما نتایج حاصل شده دائمی خواهند بود. ارتودنسی برای دندان‌هایی به کار می‌رود که سالم هستند اما از نظر شکل و قرارگیری هم‌تراز نیستند و نیاز به اعمال فشار برای اصلاح و مرتب شدن دارند.

فشار وارده از سوی ارتودنسی باعث می‌شود دندان‌ها منظم شده و حالت غیر نرمال آن تصحیح شود.

ارتودنسی برای افرادی به کار می‌رود که:

1. موقعیت دندان‌ها و فک‌ بالا و پایین در حالت نرمال است اما نیاز به مرتب شدن دارند (بایت نرمال)
2. بین دندان‌های بالا و پایین حتی هنگام بسته بودن فاصله وجود دارد (اپن بایت)
3. دندان‌های فک پایین نسبت به فک بالا جلوتر است (آندربایت)
4. دندان‌های فک بالا نسبت به فک پایین جلوتر است (اوربایت)
5. دندان‌های بالا از نظر بعد عرضی هنگام جویدن غذا به درستی روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرند (کراس بایت)
6. دندان‌های بالایی بیش از حد به جلو کشیده شده و یا دندان‌های پایین به اندازه کافی به جلو کشیده نمی‌شوند (اورجت)
7. میان دندان‌ها فاصله وجود دارد.
8. تعداد بیش از حد دندان در یک ردیف دندانی قرار گرفته‌اند که دندان‌های شلوغ به وجود می‌آورند.
9. خط میانی دندان های فوقانی با خط میانی دندان‌های پایینی در یک راستا قرار نمی‌گیرند.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

درمان ارتودنسی با روش‌های مختلف انجام می‌شود که هر کدام مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند و در آن از ابزار و تکنیک‌های متفاوت استفاده می‌شود. رایج‌ترین انواع ارتودنسی عبارتند از:

ارتودنسی سنتی
در ارتودنسی سنتی از براکت‌های فلزی، سرامیک یا کامپوزیت استفاده می‌شود که مستقیما به دندان‌ها وصل شده و هر یک از این براکت‌ها به وسیله یک رشته سیم به هم اتصال می‌یابند.‌

رشته سیم قابلیت تنظیم داشته که دندانپزشک به مرور زمان آن را سفت یا شل‌تر می‌کند. براکت استفاده شده ممکن است از نوع زبانی باشد که به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند در نتیجه اختلال وارده به لب‌ها کمتر بوده و فرد راحت‌تر می‌تواند صحبت کند.

ارتودنسی مینی اسکرو
مینی اسکرو پیچ فلزی کوچکی است که از طریق لثه به استخوان فک وصل می‌شود و به عنوان یک پایه نگهدارنده به حرکت دندان‌ها کمک می‌کند.

ارتودنسی مینی اسکرو که گاه ارتودنسی میکرو اسکرو یا مینی ایمپلنت نامیده می‌شود برای صاف کردن دندان‌ها و بستن شکاف میان آن‌ها کاربرد دارد و در برخی موارد نیاز به سوراخ کردن فک برای قرار گرفتن پیچ است.

ارتودنسی دیمون
دیمون ارتودنسی روشی است که در آن از براکت‌های مخصوص با مکانیزم لغزشی استفاده می‌شود که در آن اصطکاک میان دندان‌ها کاهش می‌یابد. در ارتودنسی دیمون نیازی به چندین بار مراجعه به دندانپزشک برای شل یا سفت کردن سیم و براکت‌ها نیست.

دسته بندی انواع ارتودنسی

درمان ارتودنسی با مدل‌های مختلف آن انجام می‌شود اما هر یک از مدل‌ها ممکن است ثابت یا متحرک باشند. بنابراین دسته بندی انواع ارتودنسی به دو نوع تقسیم می‌شود:

ارتودنسی ثابت
در ارتودنسی ثابت سیم و براکت به صورت ثابت و همیشگی در جای خود قرار می‌گیرند تا دندان‌ها جا به جا شده و ناهنجاری‌های دندانی درمان شود.

ارتودنسی ثابت می‌تواند رنگی بوده یا اینکه معمولی به رنگ فلز باشد. نوع دیگری از ارتودنسی ثابت نامرئی است که به آن براکت شفاف، شیشه‌ای و سرامیکی هم گفته می‌شود.

ارتودنسی‌های نامرئی به دلیل اینکه زیاد جلب توجه نمی‌کنند مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند و البته قیمت ارتودنسی نامزئی نیز نسبت به انواع دیگر بیشتر است.

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک طوری است که می‌توان آن را از جای خود برداشته و مجدد در دندان‌ها قرار داد. معمولا زمانی از ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود که قرار بر مرتب و اصلاح کردن تعدادی از دندان‌ها باشد. ارتودنسی متحرک می‌تواند معمولی بوده یا اینکه از نوع نامرئی ساخته شود.

ارتودنسی متحرک

مزایای درمان ارتودنسی

انواع ارتودنسی برای اصلاح مشکلات دندانی به کار می‌روند که پس از بررسی‌های اولیه و صلاحدید دندانپزشک نوع مناسب آن استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

اصلی‌ترین دلایل نیاز به ارتودنسی عبارتند از:
• بهبود زیبایی
• اصلاح مشکلات فکی
• بهبود عملکرد دهان و دندان
• سلامت و آسایش طولانی مدت
• پیشگیری از مشکلات دندان و فک
درمان با ارتودنسی با توجه به شدت مشکلات دندان و فک از چند ماه تا چند سال طول می‌کشد که نیاز به صبوری بیمار و همکاری با دندانپزشک دارد. روزهای اولین استفاه از ارتودنسی سخت است اما به مرور زمان عادی شده که نشان از بهبود وضعیت دندان‌ها و فک دارد و منجر به افزایش اعتماد به نفس فرد خواهد شد.

قیمت ارتودنسی

ارتودنسی یک درمان کاملا مختلف از سایر درمان‌های دندان و فک است که نحوه انجام آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. قیمت ارتودنسی پس از مراجعه حضوری به طور دقیق معلوم خواهد شد زیرا سن مراجعه کننده (کودک یا بزرگسال)، روش ارتودنسی، تخصص و مهارت ارتودنتیست، نوع ناهنجاری و نامنظم بودن دندان‌ها و شدت آن بر روی هزینه تاثیر می‌گذارند.

جلسات مشاوره برای تعیین قیمت ارتودنسی و مطلع شدن از هزینه‌های جانبی به فرد کمک می‌کند تا راحت‌تر درباره انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرد.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

ارتودنسی دندان با آریل

ارتودنسی دندان با آریل

قیمت ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال آریل بسیار مناسب بوده که در آن از با کیفیت‌ترین ابزارها و بهترین روش‌ها استفاده می‌شود. تاکنون افراد زیادی در سنین مختلف برای ارتودنسی به مرکز آریل مراجعه کرده‌اند که همگی از نتایج آن راضی بوده و اکنون صاحب دندان‌هایی سالم، زیبا، اصلاح شده و مرتب هستند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *