پرکردن دندان با مواد سیاه در کلینیک دکتر وحید سعیدیان

گاهی اوقات راهی جز پر کردن دندان‌ها برای دندان‌هایی که پوسیده شده‌اند وجود ندارد. همه افراد رنگ پر شده سفید را ترجیح می‌دهند. زیرا با رنگ سایر دندان شما ترکیب می‌شوند و هنگامی که لبخند می‌زنید و یا می‌خندید لازم نیست که نگران باشید که همه می‌توانند سابقه دندان پزشکی شما را ببینند.

اما گاهی به دلایل مختلف پزشک پرکردن دندان با مواد سیاه را ترجیح داده و آن را انتخابی مقرون به صرفه می‌داند. در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنیم.

پرکردن دندان با مواد سیاه

مواد پرکننده دندان ده‌ها سال پیش ساخته شد تا به دندانپزشکان اجازه دهد دندان‌های پوسیده را ترمیم کنند. مواد پرکننده به رنگ سیاه برای مدت طولانی، هنوز هم در برخی مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما امروزه جای آنها را پرکننده سفید به دلیل استانداردهای سلامت، کیفیت گرفته است.

مواد سیاه برای پر کردن دندان چه ماده‌ای است؟

پرکردن دندان با مواد سیاه

مواد سیاه برای پر کردن دندان آمالگام است که مردم آن را پر‌کننده نقره‌ای می‌نامند. این مواد که خاکستری تیره یا سیاه نیز نامیده می‌شوند. آمالگام از قلع نقره‌ای و جیوه ساخته است.

این دو ماده با هم ترکیب شده تا یک ماده خوب و نرم ایجاد کند. از این مواد برای پر کردن حفره‌ای که توسط دندانپزشک ایجاد می‌شود، استفاده می‌شود.

قیمت پرکردن دندان با مواد سیاه چقدر است ؟

پرکننده سیاه با توجه به اینکه از جیوه و قلع ساخته شده است لذا قیمت آن بسیار تحت تاثیر این دو ماده قرار دارد. قیمت پرکننده سیاه در مقایسه با سایر پرکننده‌ها ارزان‌تر بوده و یک راه حل اقتصادی و به صرفه برای پر کردن حفره‌های دندانی هستند. با این حال، آنها چندین مشکل اساسی دارند.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

خطرات پرکردن دندان با مواد سیاه

خطرات پرکردن دندان با مواد سیاه

حفره‌های دندان، پرکردگی‌های سیاه، دندان‌های شکسته پرکردگی‌های آمالگام به مرور زمان سیاه شده و خورده می‌شوند.پرکردگی‌های نقره پس از قرار گرفتن در معرض مایعات و باکتری‌های دهان شروع به اکسید شدن و سیاه شدن می‌کنند. با گذشت زمان، این منجر به سیاه شدن آهسته می‌شود.

نه تنها این، این لکه سیاه سپس ساختار دندان مجاور و سایر دندان‌ها را لکه‌دار می‌کند. این برای همه، نه فقط دندانپزشکان، آشکار است. آنها نشت کرده و ساختار دندان اطراف خود را سیاه می‌کنند.

با نگاه کردن به عکس می‌توانید سایه‌های خاکستری رنگی را که از پرکردگی داخل دندان پخش می‌شوند، مشاهده کنید. آنها باعث شکستن زودرس دندان‌ها می‌شوند.

به دلیل ماهیت فلزی که دارند، وقتی در معرض دمای بالا و پایین قرار می‌گیرند، به طور متفاوتی نسبت به مینا و عاج منبسط و منقبض می‌شوند. به دلیل این تفاوت در سرعت انبساط و انقباض، فشار غیر ضروری زیادی به دندان وارد می‌کنند.

بیشتر بدانید: دندانپزشکی نیاوران

جایگزین پرکننده‌های سیاه

جایگزین پرکننده‌های سیاه

قطعا جایگزین پرکننده‌ها سیاه،پر‌کننده سفید دندان می‌باشند که زیبایی بیشتری دارند.پرکننده‌های سفید فقط زیباتر نیستند. آنها شبیه ساختار دندانی هستند که جایگزین می‌کنند و باعث می‌شود دندان‌ها کمتر دچار شکستگی شوند. همچنین این پرکردگی‌های سفید به صورت شیمیایی به دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

این به جای اینکه چیزی در مرکز دندان گیر کند و باعث شکافتن آن در طول زمان شود، به محکم شدن دندان به عنوان یک واحد کمک می‌کند. ترمیم و نگهداری این پرکننده‌های سفید در مقایسه با پرکننده‌های نقره‌ای آسان‌تر است.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

جنس پرکننده سفید دندان

جنس پرکننده سفید دندان

برای پر کردن دندان از مواد مختلفی استفاده می‌شود از آلیاژ طلا، پرسلن، امالگام جیوه و نقره، قلع، روی، مس، پلاستیک، اینومر شیشه‌ای و مواد سرامیکی ساخته می‌شود. امروزه در دندانپزشکی مدرن از مواد کامپوزیت فتوپلیمر استفاده می‌شود.

این مواد را دندانپزشک در حفره قرار می‌دهد و با استفاده از نور آن را سخت می‌کند. هر لایه رزین کامپوزیت با دندان پیوند داده می‌شود.توجه داشته باشید امالگام با دندان پیوند نمی‌یابد.

بنابراین هر چقدر هم محکم بسته بندی شود همیشه این احتمال وجود دارد که باکتری‌ها بتواننددر لبه‌ها قرار بگیرند و باعث پوسیدگی بیشتر شوند. در مجموع انتخاب مواد در پر کردن دندان بسیار به انتخاب مواد، نیازهای بیمار و عوامل دیگر مرتبط است:

– وضعیت حفره دهانی بیمار
– ترجیحات زیبایی شناسی
– محل پر کردن، دوام و هزینه

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

مزایا و معایب پر کننده‌های دندانی

مزایا و معایب پر کننده‌های دندانی

پرکننده‌های مختلف دارای مزایا و معایب بسیاری هستند. در جدول زیر سعی می‌شود خلاصه‌ای از آن ارائه می‌شود:

پر کنندهمزایامعایب
طلا–         حداقل 10-15 سال خوردگی ندارد.

–         تحت نیروی جویدن تجزیه نمی شود

هزینه بالا

رنگ متفاوت

نیاز به تعداد ویزیت بیشتری دارد

امالگام–         طول عمر 10 تا 15 ساله

–         هزینه کمتر از کامپوزیت

–         احتمال بیشتر پوسیدگی دندان

–         با رنگ طبیعی دندان مطابقت ندارد

کامپوزیت–         دارای عمر بالا

–         با دوام

–         همرنگ دندان

–         نسبت به امالگام دارای هزینه بالاتری است.

در مجموع پر کردن دندان با هر کدام از مواد فوق به شرایط بیمار و سلیقه و بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته است می‌باشد.
توصیه ما این است پرکننده سفید برای شما ارجحیت داشته باشد.

هر چند در ابتدا، پر کردن کامپوزیت تنها در دندان‌های جلو استفاده می‌شد، زیرا این پرکننده‌ها اغلب جنبه زیبایی داشتند اما امروزه در دندان‌های انتهایی به کار می‌روند.

طیف گسترده‌ای از سایه‌های مواد پرکننده به شما اجازه می‌دهد تا رنگ انها را کاملا با رنگ بقیه دندان‌ها مطابقت دهید. پر کردن کامپوزیت در طول زمان تیره نمی‌شود و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

پرکردن دندان با مواد سیاه

جمع بندی

دفعه بعد که بین پرکردگی نقره‌ای و پرکننده سفید قصد انتخاب دارید، بهتر است پرکننده سفید را انتخاب کنید زیرا از مواد بهتری ساخته شده است.

این محصول نه تنها ظاهر بهتری دارد، بلکه برای سلامت دندان نیز بهتر است. در آریل دنتال زمانی که دندان به پر کردن نیاز دارد از پر کردگی سفید استفاده می‌کنیم.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *