انواع لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

انواع لمینت دندان وجود دارند که انتخاب میان آن‌ها سخت است. هر یک از لمینت‌ها جذابیت و ویژگی‌های خاص خود را دارند که برای داشتن انتخاب درست و هوشمندانه می‌بایست از دندانپزشک کمک گرفت. در این بخش به معرفی انواع مختلف لمینت دندان مانند لمینت پیش‌ساخته و لمینت مستقیم پرداخته شده است.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان

روکش کردن دندان‌ها باعث پوشیده شدن عیوب ظاهری آن‌ها می‌شود. یکی از بهترین روش‌ها، لمینت کردن دندان‌ها است که باعث می‌شود پوسته‌ای نازک روی آن‌ها قرار گرفته و باعث پوشیده شدن آن شود که ظاهر آن‌ها را مرتب و یکدست نموده و لبخندی زیبا به وجود می‌آورد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و با توجه به شرایط مختلف به کار می‌روند. انواع لمینت دندان عبارتند از:

ونیر کامپوزیت

انواع لمینت دندان وجود دارند که ونیر کامپوزیت یکی از آن‌هاست. ونیر کامپوزیت مواد خمیر مانند بوده که به طور مستقیم روی دندان‌ها قرار داده می‌شود تا روی دندان‌ها فرم داده ‌شود.

در کامپوزیت‌ ونیر نیازی به تراش دندان‌ها نخواهد بود و در صورت آسیب‌دیدگی امکان ترمیم آن وجود دارد. ونیر کامپوزیت برای پوشاندن نواقص ظاهری متوسط تا شدید قابلیت زیادی ندارد.

لمینت سرامیکی

لمینت دندان انواع مختلف دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، نوع سرامیکی است. لمینت‌های سرامیکی که به آن‌ها لمینت پرسلن (پرسلن ونیر) نیز گفته می‌شود از دوام، استحکام و قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده که ظاهر یکدست را به وجود می‌آورند.

لمینت‌های سرامیکی مقاومت بسیار بالایی در برابر رنگ پذیری داشته و تخلخل ندارند به همین دلیل در برابر لکه پذیری مقاوم هستند. لمینت‌های سرامیکی اگر آسیب ببینند قابلیت ترمیم نداشته و می‌بایست تعویض شوند.

لمینت‌های سرامیکی بسیار نازک و شفاف هستند و به شدت مورد استقبال قرار گرفته‌اند که دندانپزشک با توجه به آسیب وارده به دندان و نیاز از نوع مناسب آن استفاده می‌کند. انواع لمینت دندان سرامیکی عبارتند از:

انواع لمینت دندان

لمینت ایمکس (لمینت ایماکس)

از انواع لمینت دندان می‌توان به مدل ایمکس اشاره کرد که از لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده که پس از گرفتن قالب مومی توسط دندانپزشک، در لابراتوار به صورت مذاب در قالب ریخته و سرد می‌شوند.

لمینت دندان ایمکس ضمن داشتن ظاهری طبیعی از شفافیت خوبی برخوردار بوده که به راحتی لک نمی‌شود اما در برابر ضربه مقاومت کمی دارد و قیمت آن نیز نسبتا بالا است.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

لمینت زیرکونیومی

لمینت زیرکونیومی یا لمینت زیرکونیا یکی دیگر از انواع لمینت دندان است که از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر دما و ضربه برخوردار بوده در برابر خرد شدن و دندان قروچه مقاومت بسیار بالایی دارد.

لمینت دندان زیرکونیومی بعد از گرفتن قالب گچی همراه با خمیر سرامیک به حالت لایه‌ لایه در قالب گچی ریخته شده تا به شکل قابل استفاده در آید. لمینت دندان زیرکونیومی شفافیت کمی دارد به همین دلیلی کمی مات به نظر می‌رسد.

لمینت لومینیرز (لمینت بدن تراش)

لمینت دندان انواع مختلف دارد که لمینت لومینیرز یکی از جدیدترین آن‌ها بوده و بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است. لمینت لومینیرز ظریف است در نتیجه نیاز به تراش مینای دندان تا حد امکان کاهش می‌یابد بنابراین از نوع غیر تهاجمی محسوب می‌شوند.

لمینت‌های لومینیرز با اینکه نازک و ظریف هستند در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند. لمینت لومینیرز برای لکه‌های تیره روی دندان مناسب نیستند و ممکن است برای لثه مشکل به وجود آورند.

لمینت بريليانس

لمینت بريليانس نسل جديد لمينت‌هاى لومينيرز است که علی رغم نازک بودن، بسیار مقاوم است و بدون نیاز به تراشیدگی روی سطح دندان قرار می‌گیرد. لمینت‌های بریلیانس از انواع لمینت دندان سرامیکی از ظرافت برخوردار بوده که زیبایی و درخشندگی خاصی دارند.

انواع لمینت دندان

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

لمینت کادکام

کادکام از انواع لمینت دندان سرامیکی است که توسط کامپیوتر و با تراش بلوک انجام می‌شود. در روش کاد کام پس از اسکن از دندان‌ها، لمینیت و یا روکش مورد نظر به شکل مجازی طراحی و روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته خواهد شد.

مزیت لمینت کادکام به ساخته شدن در مدت زمان كوتاه بوده اما تنها از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود در نتیجه زیبایی و ظاهر طبیعی کمتری دارد.

لمینت اى پى اس ونير

لمینت اى پى اس ونير يک نوع لمينت از پيش ساخته شده است كه بعد از تراش و تنظيم طول و عرض آن با دندان، توسط چسب به سطح خارجى دندان‌ها می‌چسبد. با اینکه لمینت ای پی اس ونیر باعث سريع‌تر و راحتى كار دندانپزشک در زمان درمان می‌شود، دقت و تطابق سيستم آن با دندان كمتر است.

لمینت پیش‌ساخته و لمینت مستقیم

انواع لمینت دندان با توجه به شرایط و درخواست متقاضی زیبایی استفاده و نصب می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. لمینت پیش‌ساخته لمینت‌هایی هستند که قبل از نصب بر روی دندان، به صورت پیش فرض به اندازه دندان بیمار ساخته شده‌اند و برای نصب نیاز به شکل دادن دارند.

لمینت دندان مستقیم به لمینت‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از تکنولوژی سه بعدی و با کمک مواد و اسکنر دندان‌های بیمار، به شکل دقیق دندان ساخته می‌شوند و برای نصب، به صورت مستقیم بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

هر دو نوع لمینت دندان پیش ساخته و مستقیم، مزایا و معایب خود را دارند و بسته به نیاز و شرایط بیمار، یکی از آن‌ها بهتر از دیگری خواهد بود. به طور کلی در هر دو حالت، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کرده و با وی در مورد نیازها و خواسته‌های خود صحبت کنید.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

انواع مختلف لمینت دندان با آریل

انواع مختلف لمینت دندان با آریل

انتخاب نوع مناسب لمینت برای دندان نیازمند مشورت با دندانپزشک و مشورت کردن با وی است. کلینیک دندانپزشکی دیجیتال آریل واقع در منطقه نیاوران با دارا بودن مدرن‌ترین دستگاه، با کیفیت‌ترین مواد و بهترین برندها، انواع لمینت دندان را انجام می‌دهد تا متقاضی زیبایی به هدف خود رسیده و از ظاهر جدید به وجود آمده لذت ببرد.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *