فرق لمینت و کامپوزیت در کلینیک دندانپزشکی دکتر سعیدیان

فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟ لمینت و کامپوزیت تفاوت‌هایی دارند که با شناخت آن‌ها می‌توان مناسب‌ترین گزینه درمانی و زیبایی را انتخاب کرد.

در این بخش از مقالات سایت دندانپزشکی آریل دکتر وحید سعیدیان به مقایسه بین لمینت و کامپوزیت به لحاظ خصوصیات، استفاده و قابلیت‌ها پرداخته شده است.

لمینت چیست؟

دندان‌ها برای زیباتر دیده شدن نیاز به استفاده از روش‌های ترمیمی دارند. پوشاندن عیوب و ایرادهای دندان به کمک روکش امکان پذیر است که ظاهری تازه به وجود آورده و حتی منجر به بهبود عملکردهایی همچون گفتار و خوردن می‌شود.

لمینت یکی از بهترین راهکارها برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن ایرادهای دندان است که می‌تواند کل دندان‌ها را شامل شده یا اینکه برای چند تا از آن‌ها در فک بالا و پایین به کار رود.

لمینت دندان در دو نوع سرامیکی و کامپوزیت ونیر وجود دارد. در هر دو روش نیاز است که مینای دندان تا حدودی تراش داده شود تا بتوان از دندان قالب گرفته و بعد از ساخته شدن پروتز در آزمایشگاه، از لمینت به عنوان روکش بر روی دندان‌ها استفاده کرد. لمینت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر براق‌تر بوده و به دلیل مقاومت بیشتر و لکه پذیری کمتر، گران‌تر از نوع کامپوزیت ونیر هستند.

لمینت دندان در صورت رعایت نکات بهداشتی و رژیم غذایی تا چندین سال دوام آورده که باعث می‌شود فرد از آن روکش به عنوان یک روش ایده‌آل برای دندان یاد کند.

سالیان سال است که دندانپزشکان از لمینت برای روکش کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند اما در چند سال اخیر استفاده از آن بسیار بیشتر از قبل رواج یافته است.‌ با کسب اطلاعات بیشتر درباره کامپوزیت می‌توان به فرق لمینت و کامپوزیت پی برد.

فرق لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت راهی برای ایجاد زیبایی بیشتر در دندان ها و پوشاندن عیوب است. کامپوزیت ابتدا به شکل خمیر بوده که از جنس رزین، گلاس و کوارتز است. دندانپزشک با خمیر کامپوزیت روی حفره‌های دندانی را می‌پوشاند و سپس از نور لیزر مخصوص استفاده می‌کند تا به کمک اشعه ایکس خمیر کاملا در جای خود ثابت شده و فرم بگیرد.

کامپوزیت انواع مختلفی از جمله هیبرید، میکروفیلد، نانوفیلد و IPS دارد که ممکن است دندانپزشک یک یا چند مورد آن را مورد استفاده قرار دهد. کامپوزیت‌ها به دلیل اینکه همرنگ دندان هستند ظاهری کاملا طبیعی به وجود می‌آورند از این رو می‌توان از آن‌ها برای دندان‌های جلویی که بیشتر در معرض دید قرار دارند استفاده کرد.

کامپوزیت‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند که می‌توان با خیال آسوده از آن‌ها برای جویدن استفاده کرد. کامپوزیت باعث می‌شود فاصله میان دندان‌ها پر شده و شکستگی یا لب‌پر شدن دندان‌ها نیز برطرف می‌شود.

اگر دندان‌ها سالم باشند و نیاز چندان زیادی به درمان نداشته باشند و به دلیل اینکه انجام فرایند کامپوزیت به راحتی طی یک جلسه انجام می‌شود؛ برای ترمیم و زیبایی بسیار ایده‌آل هستند. با شناختن کامپوزیت در ادامه بهتر می‌توان به تفاوت لمینت و کامپوزیت اشاره کرد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟

از جنبه‌های مختلف می‌توان به تفاوت لمینت و کامپوزیت اشاره کرد. در ادامه به فرق‌های لمینت و کامپوزیت اشاره شده است:

مراحل نصب و ترمیم

مهم‌ترین فرق لمینت و کامپوزیت در شیوه نصب آن است. برای انجام کامپوزیت‌ نیازی به قالب‌گیری نیست بلکه هنگامی‌که خمیر روی دندان قرار می‌رسد طی فرایندهای بعدی شکل گرفته و در جای خود ثابت می‌شود اما برای نصب لمینت دندان می‌بایست ابتدا مینای دندان تراشیده شده و قالب گرفته شود و پس از آماده شدن آن، به عنوان روکش روی دندان قرار گیرد.

پس از نصب لمینت در صورتیکه دندان دچار شکستگی یا پوسیدگی شود باید ابتدا روکش را برداشته و بعد از برطرف کردن ایرادها مجدد روکش جدید نصب کرد در حالیکه کامپوزیت قابلیت ترمیم را دارد.

بیشتر بدانید : دندانپزشکی دیجیتال

زیبایی و شفافیت
لمینت روکش نازکی است که پس از نصب شدن بر روی دندانگ اه به سختی تفاوت آن با دندان‌های طبیعی مشخص می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت لمینت و کامپوزیت در شفافیت آن است که معمولا لمینت‌ها نسبت به کامپوزیت شفاف‌تر و براق‌تر هستند.‌

کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت رنگ پذیری بیشتری دارند به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری برای جلوگیری از رنگ گرفتن و لکه پذیری دارند.

پوشاندن عیوب
گاهی ممکن است روی دندان‌ها لکه یا تیرگی وجود داشته باشد. کامپوزیت توانایی عمیق برای برطرف کردن ایرادها را ندارد اما لمینت چنین نبوده و همچون روکشی عمل می‌کند که کاملا مشکلات و عیوب را پوشش می‌دهد.

بیشتر بدانید : خدمات اندو تخصصی

دندان‌هایی که در یک سطح قرار دارند زیبا و مرتب‌تر دیده می‌شوند که فرق لمینت و کامپوزیت در این است که لمینت توانایی بیشتری همتراز کردن دندان‌ها را دارد اما از کامپوزیت نمی‌توان برای چنین موردی استفاده کرد.

طول عمر و دوام
یکی دیگر از چندین تفاوت لمینت و کامپوزیت در ماندگاری و طول عمر آن است. کامپوزیت و لمینت هر دو محکم هستند اما مقاومت لمینت‌ها بیشتر از کامپوزیت است. در صورت رعایت مراقبت‌های پس از لمینت و کامپوزیت، روکش‌های لمینت تا 15 سال و کامپوزیت نیز تا 7 سال ماندگار خواهند بود.

سن
کسانیکه هنوز در سن رشد قرار دارند به آن‌ها پیشنهاد می‌شود به دلیل اینکه احتمال تغییر در اندازه و ضخامت مینای دندان وجود دارد از کامپوزیت به عنوان روش درمانی و زیبایی استفاده کنند.

در بزرگسالان لمینت مناسب‌تر است. تفاوت لمینت و کامپوزیت در نصب با توجه به سن بیمار است که اگر فرد دارای جنب و جوش زیاد بوده یا به واسطه شغل، سبک زندگی و تفریح زیاد به فعالیت فیزیکی می‌پردازد معمولا کامپوزیت توصیه می‌شود.

قیمت
فرق لمینت و کامپوزیت در قیمت آن است. برای کامپوزیت نیاز به اقدام خاصی نیست اما در لمینت می‌بایست مینای دندان تراش داده شود بنابراین هزینه بیشتری ایجاد می‌کند که این مورد باعث می‌شود قیمت لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر شود.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

با شناختن فرق لمینت و کامپوزیت بهتر می‌توان درباره انجام یا عدم انجام هر یک از آن‌ها تصمیم گرفت. کامپوزیت و لمینت هر دو راهکاری ایده‌آل برای اصلاح طرح لبخند هستند و طول دوره درمان با آن‌ها نسبت به روش‌هایی مانند ایمپلنت کوتاه‌تر است. با این حال لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

انجام اصلاحات کوچک و سریع برای طراحی لبخند را می‌توان با کامپوزیت اجرا کرد اما اگر قرار بر تغییرات بزرگ و اساسی باشد طوری که شکل، اندازه و فاصله بین دندان‌ها اصلاح شود لمینت گزینه بهتری است.

دندانپزشک بهترین فردی است که با توجه به شرایط بیمار و بررسی وضعیت دهان و دندان می‌تواند درباره انجام کامپوزیت یا لمینت تصمیم بگیرد. بهترین دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی آریل مشغول به کار هستند تا متقاضیان زیبایی و زیباجویان را در رسیدن به دندان‌هایی سالم و زیبا یاری کنند.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل:

یک مرکز دندانپزشکی مدرن با پشتوانه تجربه ۱۰ ساله در حوضه پیشگیری و درمان های دندانپزشکی است و بصورت تخصصی به مدت ۵ سال است که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فعالییت میکند، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته شده است.

ما در کلینیک دندانپزشکی اریل، با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و به روز، به بررسی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های دهان و  دندان  می‌پردازیم.

تیم ما از پزشکان و متخصصان مجرب و متبحر تشکیل شده است که در زمینه های تخصصی خود فعال هستند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال اریل، کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی از جمله ایمپلنت دیجیتال و درمان های زیبایی به روش دیجیتال را به بیماران ارائه می‌دهیم. هدف ما درمان بیماران با استفاده از روش‌های مدرن و در کوتاهترین زمان ممکن  است

آدرس :
• آدرس: نیاوران، خیابان باهنر، بعد از سه راه یاسر، پلاک 284، طبقه همکف، ساختمان فروردین، واحد 3

• اینستاگرام: ariel.dentistry

شماره تماس :
021-2277007 | 021-22707090 –  09373037090

ایمیل :
infodrsaeedian@gmail.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *